Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska są pierwszymi bankami, które od wtorku rozpoczynają akcję kredytową w ramach programu “Czyste powietrze”. Kolejne banki mają wkrótce do nich dołączyć. Można będzie dostać do 100 tys. zł kredytu na 10 lat w Aliorze i 12 lat w BOŚ.

W połowie kwietnia br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy z siedmioma bankami (Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank, SGB-Bank), które miały przygotować nowy instrument finansowy – Kredyt Czyste Powietrze. Od wtorku 6 lipca kredyty, z których będzie można sfinansować termomodernizację domu oraz wymianę źródła ciepła, uruchamiają Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska.

Łączny budżet na lata 2021-2022, w ramach którego banki będę przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wnioski o dotację na częściową spłatę kapitału kredytów, wynosi do 1,5 mld zł.

Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka ocenił, że start ścieżki bankowej w programie antysmogowym “Czyste powietrze” to kolejny istotny krok w walce ze smogiem w Polsce.

– Wkraczamy w nową fazę programu, która ułatwi Polakom dostęp do dotacji na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Ścieżka bankowa to spełnienie obietnic o poszerzeniu kanałów dotarcia “Czystego powietrza”. To nasza wspólna praca: ministerstwa, narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, Banku Gospodarstwa Krajowego, a także Związku Banków Polskich i banków, które przystąpiły do programu – podkreślił minister.

Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW dodaje, że Kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału będzie można zaciągnąć – z zabezpieczającą gwarancją BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji – na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł.

– Opłaca się inwestować w swój dom, bo to nie tylko realne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego, ale przede wszystkim dla środowiska, w którym żyjemy i zostawimy je kolejnym pokoleniom – podkreślił.

Jednocześnie zapewnił, że kolejne banki, z którymi NFOŚiGW podpisał umowy, przygotowują swoją ofertę kredytową i ma być ona wkrótce zaprezentowana. W ścieżce bankowej wprowadzono kilka zmian w stosunku do obecnie funkcjonującego programu:

  • Po pierwsze, data rozpoczęcia inwestycji nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku w banku.
  • Po drugie, takiego kredytu nie będzie można otrzymać na inwestycje już zrealizowane.
  • Po trzecie, okres realizacji inwestycji będzie mógł wynieść maksymalnie 18 miesięcy.
  • Kolejnym warunkiem jest to, że kwota kredytu udzielanego na inwestycje nie będzie mogła być niższa, niż kwota wnioskowanej dotacji do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kredytu jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem “Czyste powietrze”, w tym co najmniej w 95 proc. na pokrycie kosztów kwalifikowanych, oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.

W ofertach kredytów obu banków, będzie można otrzymać finansowanie na wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz na termomodernizację budynku. Z kredytu będzie można też sfinansować montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, czy przeprowadzenie audytu energetycznego budynku.

Czytaj więcej

Skomentuj