Rząd odwołał w poniedziałek 17 wiceministrów. Wśród z nich znalazły się osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska w Polsce. To m.in. Paweł Sałek, wiceminister środowiska, Piotr Woźny (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii) oraz wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Odwołany został także Jerzy Materna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Listę zdymisjonowanych wiceministrów podała w poniedziałek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Przed nią przemawiał premier Mateusz Morawiecki, który zapewniał, że nie chodzi o zmiany personalne ani polityczne, ale o usprawnienie pracy rządu.

Wśród odwołanych wiceministrów związanych z branżą ochrony środowiska znaleźli się:

  • Paweł Sałek (Ministerstwo Środowiska);
  • Jerzy Materna (Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej);
  • Andrzej Piotrowski (Ministerstwo Energii);
  • Piotr Woźny (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii).

– Zmiany, które przed chwilą ogłosiliśmy, to początek, zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego wprowadzamy nowy model zarządzania. Administracja rządowa, która dotrzymuje słowa, obietnice zrealizuje – powiedziała rzeczniczka rządu po ogłoszeniu nazwisk zdymisjonowanych ministrów.

“Minister od smogu” odwołany

Paweł Sałek w rządzie Prawa i Sprawiedliwości odpowiadał przede wszystkim za kwestie związane z klimatem i polityką klimatyczną. Z kolei Piotr Woźny w powołanym na początku 2018 r. nowym resorcie przedsiębiorczości i technologii miał kierować pracami związanymi z ochroną powietrza. W mediach opisywano go jako “ministra od smogu”.

Według ekologów dymisja Woźnego może być zagrożeniem dla zapoczątkowanych już działań antysmogowych. – Jesteśmy zaniepokojeni odwołaniem Piotra Woźnego, wiceministra Przedsiębiorczości i Technologii oraz pełnomocnika rządu ds. czystego powietrza, odpowiedzialnego za koordynację działań wszystkich resortów w celu poprawy jakości powietrza w Polsce. W naszej opinii decyzja premiera Morawieckiego grozi osłabieniem, a być może nawet zamrożeniem działań polskiego rządu na rzecz walki ze smogiem – mówią przedstawiciele fundacji ClientEarth. 

Odwołani ministrowie pozostaną w rządzie?

Rzecznik rządu zastrzega jednak, że dymisja wiceministrów niekoniecznie musi oznaczać koniec ich pracy dla rządu. – Zmienia się funkcja, ale nie zawsze osoba do koordynowania działań – wyjaśniła Kopcińska.

Czytaj więcej

Skomentuj