1 / 3

W Starej Hucie w Jaworznie, dzięki unijnej dotacji, powstanie park miejski w angielskim stylu. Właśnie rozpisano przetarg na tę inwestycję.

Miasto rozpisało przetarg na zaprojektowanie i wykonanie elementów zagospodarowania parku miejskiego w stylu angielskim o funkcji wypoczynkowo-rekreacyjnej. Mają w nim powstać ciągi pieszo-rowerowe oraz kilka stref urządzonej zieleni, które zyskały już swoje nazwy: chillout, zakochanych, aktywnego wypoczynku i rodziców z dziećmi. Ostatnim etapem przedsięwzięcia będzie budowa parkingu samochodowego.

Przez nowy park przebiegać będzie droga rowerowa o szerokości 4 m. Z kolei parkowe ścieżki wykonane będą z mączki ceglanej na podbudowie z tłucznia. Łączna ich długość to prawie 4 km. Pojawią się także tablice informacyjno-turystyczne, drogowskazy i słupki ograniczające wjazd.

W strefie chillout znajdzie się trawnik o powierzchni 7,3 tys mkw. oraz nasadzenia drzew, liliowców, tawuł, rododendronów, tulipanowców, ostrokrzewów, buków i magnolii. Staną ławki z bali drewnianych, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Podobnie będzie wyglądała roślinność w strefie zakochanych, która dodatkowo będzie otoczona żywopłotem. W strefie aktywnego wypoczynku znajdą się urządzenia do ćwiczeń i gry na wolnym powietrzu (stoły do ping-ponga, miejsce do gry w bule, plac do koszykówki itp.). Natomiast strefa rodzinna zostanie wyposażona w miejsca piknikowe oraz urządzenia do zabawy dla dzieci. Na obszarze zieleni nieurządzonej powstanie miejsce do wybudowania parku linowego.

Tymczasem Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie rozpoczął już pierwsze prace związane z rewitalizacją mocno zdegradowanej części innego parku – Lotników. Obejmują one remont alejki będącej przedłużeniem ul. Tysiąclecia w stronę dawnej fontanny. Pojawią się tam nowe krawężniki oraz nawierzchnia asfaltowa, zostaną także zamontowane ławki i oświetlenie.

Czytaj więcej

Skomentuj