Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Paliwo odrzutowe z plastiku. Amerykańscy naukowcy odkryli nową metodę przetwarzania

Paliwo odrzutowe z plastiku. Amerykańscy naukowcy odkryli nową metodę przetwarzania
jwo
26.05.2021, o godz. 9:17
czas czytania: około 1 minuty
0

Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na paliwo do odrzutowców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Metoda przetwarzania plastiku na paliwo odrzutowe została opracowana przez naukowców z Washington State University. Polietylen (używany do produkcji butelek, toreb czy rur) przetwarzany jest dzięki tej technologii w paliwo dla odrzutowców i inne cenne węglowodory z 90-procentową wydajnością.

– W przemysłowym recyklingu liczy się koszt. Przedstawiona praca oznacza milowy krok w postępach naszej technologii i kierunku jej komercjalizacji” – mówi prof. Hongfei Lin, współautor publikacji.

Technologia amerykańskich naukowców nie jest ani recyklingiem typowo chemicznym, ani też nie polega na przetapianiu tworzywa. Do produkcji paliwa odrzutowego wykorzystuje się katalizator w postaci rutenu i węgla, który działa przy stosunkowo niskiej temperaturze 220°C.

Naukowcy zdradzili, że przed przeprowadzeniem eksperymentów tylko spekulowali o rezultatach tego wynalazku. Wyniki okazały się jednak “wyśmienite”.

– Wprowadzenie tego wydajnego procesu może oznaczać obiecujące podejście do selektywnej produkcji wysokiej jakości produktów z polietylenowych odpadów” – twierdzi prof. Hongfei Lin.

Naukowcy przetwarzają, że nowa metoda będzie działać także z innymi tworzywami, nie tylko z polietylenem. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem wynalazku na rynek.

Źródło: Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024