Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Owce ekologicznym sposobem na likwidację barszczu Sosnowskiego

Owce ekologicznym sposobem na likwidację barszczu Sosnowskiego
Gabriela Jelonek
17.07.2017, o godz. 13:54
czas czytania: około 2 minut
0

Skuteczny i ekologiczny sposób na zlikwidowanie niebezpiecznego dla ludzi barszczu Sosnowskiego znaleźli Litwini. W Żmudzkim Parku Narodowym zjadają go… owce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Dyrekcja Żmudzkiego Parku Narodowego postanowiła przeprowadzić eksperyment i w miejscu, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego i zacząć wypasać tam owce. Zwierzęta te zazwyczaj pomagają regulować ilość zieleni na łąkach – i jak się okazało zjadają także gatunki roślin groźne dla człowieka. Jak zapewnia Stanislovas Vyszniauskas, pomysłodawca doświadczenia, owcom ta roślina nie szkodzi, a dzięki temu, że ją zjadają roślina nie dojrzewa i nie rozrasta się.
 
– Najskuteczniejszym sposobem na zlikwidowanie tego groźnego gatunku roślin jest połączenie metod mechanicznych, czyli wykopów i chemicznych oprysków – mówi Krystyna Aleksandrzak z WFOŚiGW w Poznaniu. Wyplenianie tej trującej rośliny przypada na wiosnę, kiedy jeszcze nie kwitnie. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby po polskich miastach miały zacząć spacerować owce. Z pewnością jednak metoda z Litwy jest dużo tańsza i bardziej ekologiczna niż dotychczas stosowane, dzięki czemu może sprawdzić się poza aglomeracjami.
 
Kontakt człowieka z barszczem Sosnowskiego może powodować oparzenia drugiego i trzeciego stopnia, a nawet doprowadzić do śmierci. Dwa lata temu w Siemianowicach Śląskich od poparzeń tą rośliną zmarła 67-letnia kobieta.
 
Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w połowie XX wieku i był uznawany wówczas za wartościową roślinę pastewną. W latach 80. został uznany za gatunek inwazyjny, który ciężko zlikwidować.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024