1 / 2

Miodobranie, prezentacja uli wykonanych z recyklingowanych elementów i spora dawka wiedzy o ekologii, to efekt realizacji warsztatów w częstochowskiej eko-pasiece.

Wiele się mówi o roli i wpływie pszczół i innych owadów zapylających na zachowanie globalnej równowagi ekologicznej.  W tym kontekście kluczowe jest przekazywanie wiedzy i kształtowanie dobrych nawyków u dzieci jako potencjalnych kontynuatorów obecnych proekologicznych trendów.

Miodowe warsztaty w eko-pasiece

Taki też cel przyświecał warsztatom zorganizowanym w eko-pasiece przy ul. Anyżkowej w Częstochowie, w której uczestniczyli przedszkolacy z częstochowskiego Miejskiego Przedszkola nr 12.  Do warsztatowych zadań należało m.in. odsklepianie, wirowanie miodu i obsługa miodarki.

Przedszkolakom, którzy brali udział w miejskim miodobraniu, towarzyszył Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a także przedstawiciele Fundacji „Odzyskaj Środowisko”.

300 tysięcy pszczół więcej

Dodajmy też, że miejska pasieka wzbogaciła się o 3 ule, które wykonano z elementów pochodzących z recyklingu. Natomiast pięć charakterystycznych czerwonych uli wykonanych z bębnów od starych pralek ustawiono tam w maju 2021 r. w ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Dzięki nowym ulom populacja pszczół krainek w miejskiej pasiece zwiększyła się o 300 tysięcy kolejnych pożytecznych owadów.

Kontynuacja ekologicznych projektów

Warto też wiedzieć, że samo pokazowe miodobranie to kontynuacja działań prowadzonych wspólnie przez Miasto i Centrum Usług Komunalnych z Fundacją „Odzyskaj Środowisko” oraz przedsiębiorstwo MB Recycling, które zajmuje się odzyskiwaniem elektrośmieci. Nie zabrakło tez degustacji miodu. A przedszkolaki poznały budowę ula z recyklingu.

Drugie życie przedmiotów

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zachęcał dzieci do próbowania pszczelich produktów. Natomiast organizatorom dziękował za akcję, która przypomina, że ,,rzeczom można dać drugie życie”, czego dowodem ule ustawione na terenie Oczyszczalni Ścieków „Dźbów”.

– Wszystkim powinna się spodobać taka edukacja na słodko. Cieszę się bardzo, że nasze miasto znów zyskuje tysiące nowych „obywatelek”, dzięki poszerzeniu pasieki o kolejne ule wielkopolskie z odzysku. Wkrótce miodem z eko-pasieki podzielimy się z mieszkankami i mieszkańcami, by samodzielnie ocenili pracę pszczół – komentował Krzysztof Matyjaszczyk.

Akcję koordynował Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Fundację „Odzyskaj Środowisko” reprezentowała Kinga Rodkiewicz, a spółkę MB Recycling Robert Magolon.

Czytaj więcej

Skomentuj