1 / 5

Bilfinger Tebodin zakończył prace nad farmą wiatrową Górzyca o mocy 24 MW w miejscowości Radówek (woj. lubuskie). Farma jest już gotowa do działania.

Farma wiatrowa Górzyca znajduje się we wsi Radówek. Składa się z 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy energetycznej 24 MW. Jest w stanie wyprodukować średnio 80 GWh rocznie i zaopatrywać w energię elektryczną 40 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz 12 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda, infrastruktura techniczna farmy obejmuje stację transformatorową 110/20 kV oraz ok. 59 km sieci kablowych średniego napięcia oraz ponad 9 km dróg serwisowych.

Inwestycję zrealizował francuski koncern EDF Renewables. To światowy producent energii i lider w branży OZE. Funkcję inżyniera pełniła firma Bilfinger Tebodin, zapewniając całościowe zarządzanie projektem, koordynację i nadzór techniczny, w tym nadzór inwestorski oraz usługi doradztwa technicznego.

–  Projekt Górzyca był jednym z pierwszych w Polsce, dla których procedura przyłączeniowa została przeprowadzona w oparciu o tzw. new network code. Ścisła współpraca z operatorem sieci i lokalnymi biurami pozwoliła na sprawne i terminowe podłączenie modułu wytwarzania energii “typu D”. Zdobyte doświadczenia pozwolą na sprawną realizację inwestycji w tym sektorze rynku, w oparciu o nowe polskie regulacje – powiedział Jarosław Gałek z Bilfinger Tebodin.

Czytaj więcej

Skomentuj