Podczas budowy sieci wodno-ściekowej pracownicy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego dokopali się do składowiska nielegalnych odpadów. Według szacunków, w miejscu realizowania inwestycji może zalegać ponad 400 tys. ton śmieci.

Nielegalne odpady zostały odkryte przez pracowników Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego podczas budowy sieci na terenach inwestycyjnych w pobliżu centrum handlowego. Może ich tam być nawet 413 tys. ton.

Inwestycja przeniesiona

– Na działkach, gdzie powinna być zbudowana sieć wodociągowa znalazł się grunt wymieszany z odpadami. Działki te sąsiadują z terenem, na który w latach 2017-2019 były nielegalnie zwożone odpady z całej Polski. Dlatego inwestor zdecydował się przenieść inwestycje na działki położone obok – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk z bytomskiego ratusza.

Ogromne koszty

Sprawę nielegalnego zwożenia odpadów w latach 2017-2019 zajmuje się sąd. Miasto oczekuje na wskazanie winnych, od których chce domagać się zadośćuczynienia. Rozwiązanie tej sprawy jest kluczowe w kontekście nowego znaleziska, ponieważ koszty usunięcia i utylizacji odpadów składowanych pod ziemią już w 2019 roku oszacowano na ponad 480 mln złotych.

źródło: radiopiekary.pl

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Przez dwa lata na teren gminy zwożono (przez nie wiadomo kogo) setki tysięcy ton odpadów… Oto obraz gospodarki odpadami w kraju który już osienaście lat jest w Unii Europejskiej

Skomentuj