Jedna czwarta mieszkańców Paryża opuściła stolicę, gdy ogłoszono izolację sanitarną. Masa śmieci wyrzucanych w mieście w czasie epidemii zmniejszyła się o jedną trzecią. Paryż zużywa też o wiele mniej elektryczności.

Podobnie jak w innych metropoliach świata, poprawiło się powietrze, bo po Paryżu jeździ mało samochodów.

Po zapowiedzi izolacji sanitarnej w ciągu kilku dni Paryż opuściło około 600 tys. osób – szacuje urząd statystyczny INSEE. Wyjechali cudzoziemcy i przybysze z prowincji – tamtejszy odpowiednik warszawskich „słoików”. Ze stolicy uciekli również rodowici paryżanie, szczególnie z bogatszych dzielnic, osoby, które mają domy na wsi, gdzie, jak się uważa, warunki izolacji są mniej dokuczliwe niż w mieście.

Publiczne przedsiębiorstwo Sytcom zajmujące się zbiórką odpadów podało, że w ciągu kilku dni po wejściu w życie nakazu pozostawania w domach masa wyrzucanych odpadów zmniejszyła się o 23 proc., a po kilku tygodniach – o 30 proc. w porównaniu z normalną sytuacją.

Wyludnienie Paryża oraz zatrzymanie wielkiej części działalności gospodarczej widać również w zużyciu elektryczności o 34 proc. mniejszym niż przed izolacją.

Podobnie jak w innych miastach świata, w Paryżu zamknięte są szkoły, uniwersytety, muzea i kina. Choć nie było żadnych zakazów działalności hotelowej, 90 proc. hoteli regionu paryskiego nie przyjmuje gości. 95 proc. składów metra stoi w zajezdniach. Nie można napić się calvadosu przy bufecie ani spritza w kawiarnianym ogródku, gdyż wszystkie bistra i restauracje są zamknięte.

7 kwietnia w Paryżu i na bliskich przedmieściach 825 tys. osób było na „częściowym bezrobociu” z powodu zamknięcia ich firm. 82 tys. przedsiębiorstw wstrzymało działalność.

Epidemia uderzyła również w podziemną gospodarkę – podawał w zeszłym tygodniu dziennik „Le Monde”. Kradzieże, oszustwa, wyłudzenia i prostytucja niemal wygasły – stwierdzili autorzy artykułu.

Czytaj więcej

Skomentuj