Nie ma zagrożenia w tym roku, że zabraknie wody pitnej – stwierdził w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Obecnie sytuacja hydrologiczna w wielu regionach Polski się poprawiła, ale – jak ocenił – sytuacja może pogorszyć się w sierpni.

Szef MGMiŻ pytany przez dziennik, czy po ostatnich opadach Polsce nadal grozi susza wskazał, że w wyniku opadów sytuacja hydrologiczna w wielu regionach kraju się poprawiła. – W efekcie w najbliższych tygodniach możemy mieć wręcz wezbrania i podtopienia, ale w sierpniu ponownie może wystąpić susza – zauważa. – Nie ma zagrożenia w tym roku, by zabrakło wody pitnej. Choć do wszystkich kierujemy apel o oszczędzanie wody – odpowiedział Gróbarczyk na pytanie czy istnieje ryzyko, że zabraknie nam wody w kranach.

Według Gróbarczyka musi zmienić się kultura wody użytkowej. – Gospodarka wodna w ogródkach czy przy czyszczeniu, myciu aut „musi być racjonalna” – powiedział gazecie. Przypomniał także, że są miejsca w Polsce, w których od lat brakuje wody. Jako przykład podał Skierniewice, mówiąc, że tamtejsze źródła wysychają.

Wskazał, że poziom w Wiśle odnotowywany na bulwarach wiślanych w Warszawie wynosi około 90 cm, a w tym roku spadał już poniżej 40 cm. – Poprawę tego stanu przyniosły ostatnie opady deszczu. Po kilku tygodniach suszy poziom wody w Wiśle może jednak spaść – wyjaśnił. Dodał, także, że właśnie dlatego „bezwzględnie potrzeba jest” budowa zbiorników retencyjnych i stopni na Wiśle.

Jak powiedział Gróbarczyk, w ramach podjętego programu budowy retencji w ciągu 7 lat mają być zrealizowane 94 inwestycje na ponad 10 mln zł. Budowa stopni na Wiśle, opracowana w ramach rozwoju programu retencjonowania wody, wpisuje się też w rozwój żeglugi na Wiśle. – Mamy już zgodę na budowę stopnia wodnego w Siarzewie, obecnie jesteśmy na etapie projektowym –  zaznaczył.

Pytany czy jest szansa, że budowa stopnia w Siarzewie ruszy w 2023 r. wskazał, że ma nadzieję, że uda się znacznie wcześniej rozpocząć budowę. – Specustawa (suszowa – PAP) znajdująca się w negocjacjach ma na celu przyspieszenie wszelkich inwestycji projektowych, pozwoleniowych i finansowych, budowanie konsorcjów i zaangażowanie środków samorządowych do inwestycji niezwykle istotnych lokalnie – powiedział.

Przypomniał też, że docelowo ma powstać 7 stopni. – Koncepcję całego projektu kaskady w połączeniu z budową drogi wodnej E40 zaprezentujemy latem w konfiguracji z odcinkami żeglownymi” – wyjaśnił. Dodał, że z uwagi na pandemię proces koncepcyjny „trochę się wydłużył”.

 

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj