Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Mikroplastik dziesięciokrotnie zwiększa szkodliwość organicznych zanieczyszczeń

Mikroplastik dziesięciokrotnie zwiększa szkodliwość organicznych zanieczyszczeń
PAP/jw
18.02.2022, o godz. 10:51
czas czytania: około 2 minut
0

Cząstki mikroplastiku działają jak nośniki dla obecnych w środowisku, groźnych substancji organicznych, przez co aż dziesięciokrotnie zwiększają ich szkodliwość - dowodzą naukowcy Tel Aviv University.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Nowe badanie przeprowadzone na Tel Aviv University pokazało, że unoszące się w morzu cząstki mikroplastiku wchłaniają toksyczne związki organiczne i średnio aż dziesięciokrotnie zwiększają ich szkodliwość.

Cząstki tworzyw sztucznych

Mikroplastkiem nazywa się cząstki tworzyw sztucznych o wielkości od kilkudziesięciu mikrometrów do kilku milimetrów. Znajduje się je już niemal wszędzie – w studniach, glebie, produktach spożywczych, butelkowanej wodzie, nawet w lodowcach na biegunie.

Plastikowe tworzywa rozkładają się bowiem bardzo wolno, nawet przez tysiące lat, a w miedzyczasie rozpadają się na coraz mniejsze fragmenty. Do powierzchni tych cząstek lubią przyłączać się różnego rodzaju, często toksyczne organiczne substancje.

Łańcuch procesów

Autorzy pracy opublikowanej w prestiżowym piśmie „Chemosphere” przeanalizowali cały łańcuch związanych z tym procesów – od momentu kontaktu mikroplastiku z zanieczyszczeniami, aż do ich uwalniania.

„Po raz pierwszy prezentujemy cały +cykl życiowy+ mikroplastiku – od chwili jego uwolnienia do środowiska, przez adsorpcję zanieczyszczeń do zwiększonej toksyczności dla ludzi. Ilość śmieci wyrzucanych do oceanu każdego roku jest gigantyczna – najlepszy przykład to wielka plastikowa wyspa na Oceanie Spokojnym o powierzchni 80 razy większej niż powierzchnia Izraela. Ale to nie tylko problem odległych rejonów – według naszych danych wybrzeża Izraela należą do najbardziej zanieczyszczonych mikroplastikiem. Każda z tych cząstek obecnych na tym terenie stwarza zagrożenie, ponieważ działa jak stabilna platforma dla różnych zanieczyszczeń, które może napotkać na swojej drodze do ludzkiego ciała” – mówi jeden z badaczy, Andrey Eitan Rubin.

Okazuje się, że po przedostaniu się do układu pokarmowego z wodą lub pożywieniem plastikowe cząstki, w pobliżu wyściełających jelita komórek uwalniają zgromadzone toksyny.

Toksyczne nawet niewielkie stężenia

„W naszym badaniu pokazaliśmy, że nawet niewielkie stężenia środowiskowych zanieczyszczeń, które zwykle nie są dla ludzi szkodliwe, po przyłączeniu się do mikroplastiku stają się toksyczne. To dlatego, że mikroplastik działa trochę jak jak magnes dla zanieczyszczeń, przenosząc je do naszego układu pokarmowego i uwalniając w skoncentrowanym stężeniu. W ten sposób rośnie toksyczność tych związków” – wyjaśnia autorka badania, dr Ines Zucker.

Więcej informacji: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0045653521036869

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024