Nowe mieszkania komunalne, socjalne i remont kamienic w Poznaniu. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zawarł umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Koszt planowanych inwestycji to 178 mln zł.

Jak informuje biuro prasowe poznańskiego ratusza, nowy program ma pomóc poznaniakom, których nie stać ani na zakup własnego “M”, ani na wynajęcie lokalu na wolnym rynku. Budowa części lokali już ruszyła, a pierwsze z nich zostaną oddane do użytku jeszcze w 2018 r.

– Powstaną nowe mieszkania dla osób o niskich dochodach, dla których wsparcie wspólnoty samorządowej jest jedyną szansą na poprawę sytuacji mieszkaniowej i odzyskanie godności – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. – Jednocześnie współfinansowane będą remonty  istniejącego zasobu mieszkaniowego Poznania oraz modernizacje budynków, w których funkcjonują placówki służby zdrowia.

ZKZL planuje remont ośmiu zabytkowych kamienic przy ulicach: Kilińskiego, Różanej, Sikorskiego, Śniadeckich, Wrocławskiej, Podgórnej, na Wierzbięcicach i na Górnej Wildzie. Budynki zostaną ocieplone, w planach są również roboty ogólnobudowlane i  konserwatorskie. Remonty mają poprawić nie tylko efektywność energetyczną budynków, ale też życia ich mieszkańców.

Pieniądze na budowę i remonty ZKZL uzyskał z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). W jego ramach między EBI a ZKZL zawarta został umowa na 178 mln zł. Jak chwalą się przedstawiciele władz miasta, to jeden z pierwszych tego rodzaju kontraktów w kraju.

Czytaj więcej

Skomentuj