1 / 10

Warty ponad 5 mld dolarów kompleks „zielonych” wieżowców Marina One powstał w Singapurze. To nowa era w budownictwie mieszkaniowym i biurowym – mówią architekci.

Obecnie ponad 50 proc. światowej populacji żyje w miastach, a w ciągu trzech dekad wartość ta wzrośnie do 70 proc. Do 2050 r. liczba ludzi na świecie osiągnie z kolei nawet 10 mld. W aglomeracjach miejskich wzrost ten nie może się obyć bez kolejnych wieżowców. Według architektów, singapurska Marina One to odpowiedź na rosnącą liczbę ludności w obliczu postępujących zmian klimatycznych.

Kompleks budynków o zróżnicowanym zastosowaniu liczy ponad 400 tys. m kw. powierzchni. Tworzą go cztery wieżowce oraz mnóstwo zieleni. Ta trójwymiarowa zielona oaza odzwierciedlać ma różnorodność tropikalnej flory. Zaprojektowana przez architekta Christopha Ingenhovena w ścisłej współpracy z architektami krajobrazu z firmy Gustafson Porter + Bowman, przestrzeń składająca się z budynków i ogrodów ułatwia naturalną wentylację, zapewnia mikroklimat i bioróżnorodność.

Wieżowce Marina One spełniają funkcje biurowe, mieszkalne i handlowe. Dwie wieże biurowe mają powierzchnię użytkową 175 tys. m kw., dwie zaś oferują 1042 mieszkania dla około 3 tys. ludzi. Apartamenty rzecz jasna nie należą do najtańszych – za 100-metrowe lokum zapłacić trzeba ok. 2 mln dolarów. Wewnątrz budynków znajdziemy restauracje, kawiarnie, kluby fitness, basen, supermarket, butiki, a także otwarte miejsca umożliwiające społeczne interakcje. Z kolei zieleń, która opanowała nie tylko powierzchnie poziome, ale i pionowe zajmuje w sumie 37 tys. m.kw. 700 drzew i 160 tys. roślin 350 różnych gatunków tworzą zieloną dolinę.

Budynki wyposażone są w energooszczędne systemy wentylacyjne, wysoce efektywne elewacje odbijające promienie słoneczne oraz redukujące nasłonecznienie szyby. Bezpośrednie połączenie z czterema z sześciu linii szybkiego ruchu w Singapurze, przystankami autobusowymi, parkingami rowerowymi i elektrycznymi stacjami ładowania zapewniają znaczną redukcję emisji spalin w transporcie prywatnym. W rezultacie budynki redukują emisję dwutlenku węgla oraz zużycie wody i energii elektrycznej, a wszechobecna zieleń pomaga w obniżeniu temperatury wnętrz i poprawie jakości powietrza.

Czytaj więcej

Skomentuj