Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Łódź protestuje przeciwko likwidacji RDOŚ

Łódź protestuje przeciwko likwidacji RDOŚ
jwo
30.01.2018, o godz. 10:19
czas czytania: około 2 minut
1

Łodzianie postanowili oficjalnie zaprotestować przeciwko planowanemu przemodelowaniu generalnej i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska (GDOŚ i RDOŚ). Urzędnicy ostrzegają, że jeśli te zmiany wejdą w życie, może to znacznie utrudnić i wydłużyć powstawanie nowych inwestycji w mieście i regionie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Planowane zmiany zakładają m.in. utworzenie Dyrekcji Ochrony Środowiska, której kierownikiem będzie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Liczba regionalnych dyrektorów ma z kolei zostać zredukowana z 16 do 8.

Takie plany zostały zawarte w nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Odbyło się już jej pierwsze czytanie. Teraz nowelizacja trafiła do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Mniej dyrektorów

Najwięcej kontrowersji w zapisach ustawy wzbudza wspomniany plan ograniczenia liczby dyrektorów regionalnych do zaledwie ośmiu. Większość z nich ma działać na obszarze dwóch województw. Wyjątkami będzie tylko Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, który będzie nadzorował tylko jedno województwo – wielkopolskie oraz w Katowicach (aż trzy województwa – dolnośląskie, opolskie i śląskie).

To koniec GDOŚ i RDOŚ? Ministerstwo chce utworzyć jedną Dyrekcję Ochrony Środowiska

Przeciwko temu rozwiązaniu protestuje Łódź. Według założeń ustawy, miasto podlegałoby pod jednego regionalnego dyrektora razem z Warszawą. Władze miasta oceniają, że będzie mieć to wyłącznie negatywne konsekwencje.

– To oznacza znaczne wydłużenie czasu załatwiania spraw i wydawania decyzji istotnych dla łodzian, w tym przedsiębiorców – mówi Piotr Bugajak z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Łodzi.

– Chodzi np. o uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, uzyskanie decyzji środowiskowej czy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów strategicznych – wyjaśnia Bugajak.

Zagrożone inwestycje 

Jak twierdzą łódzcy urzędnicy odpowiedzialni za inwestycje w mieście, Łódź znajduje się w fazie wzrostu inwestycji i boomu budowlanego, a warszawski RDOŚ już teraz jest najbardziej obciążony, jeśli chodzi o liczbę załatwianych spraw.

– Taka restrukturyzacja urzędów może być, z uwagi na wydłużenie procesów inwestycyjnych, istotnym zagrożeniem dla rozwoju naszego miasta – mówi Adam Pustelnik, dyrektor biura obsługi inwestora i współpracy z zagranicą.

Urząd Miasta w Łodzi przygotował nawet specjalne infografiki mówiące o potencjalnych zagrożeniach płynących planowanych zmian. Ich hasło to “Nie przenoście nam RDOŚ do stolicy!”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Sever

Komentarz #10761 dodany 2018-04-12 12:38:42

RDOŚ w Łodzi pod względem czasu uzgadniania inwestycji i kłód kładzionych inwestorom pod nogi wypada najgorzej. Bezmyślne i niemające oparcia w rzeczywistości pytania do inwestorów kierowane przez urzędniczki RDOŚ w Łodzi osiągają poziomy największych absurdów. Ceny Raportów OOŚ w Łódzkim są większe ponieważ mało kto chce się użerać z tamtejszym RDOŚiem. Jak najbardziej powinno się ich zlikwidować

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024