Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Łąki kwietne i rabaty warzywno-owocowe sposobem na walkę z suszą

Łąki kwietne i rabaty warzywno-owocowe sposobem na walkę z suszą
Barbara Krawczyk
03.07.2020, o godz. 11:07
czas czytania: około 2 minut
0

Przyczyniają się do wzrostu bioróżnorodności, służą oczyszczeniu powietrza, a także przyczyniają się do łagodzenia skutków suszy w mieście. Wspomagają mikroklimat i są schronieniem dla małych zwierząt i owadów. Zarówno łąki kwietne, jak rabaty warzywno-owocowych tworzą wyjątkowe, pięknie wyglądające naturalne ogrody, przynoszące szereg korzyści.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Łąki kwietne można znaleźć w Elblągu. Jedna z nich powstała na specjalnym podłożu na pasie rozdzielającym jezdnie przy ul. Armii Krajowej, kolejne są przy Trasie Unii Europejskiej oraz w Parku Dolinka.

– Łąki dają bioróżnorodność w miejskich ekosystemach, które mają tak mocno zurbanizowany charakter. Sadzimy rośliny kwietne, trawy, czy zioła, które są w stanie zaaklimatyzować się w mieście i wśród których swoje bezpieczne miejsce znajdują małe zwierzęta, motyle czy pszczoły – mówi Daria Bieńkuńska, dyrektor departamentu ochrony środowiska w Elblągu.

Faktem jest, że łąki kwietne efektywniej magazynują wodę niż trawnik, a ponadto wprowadzają wiele koloru do miejskiego krajobrazu i ładnie wyglądają.

Z kolei w sumie czterdzieści rabat umiejscowiono w Parku im. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Zasadzono na nich pomidory, marchewkę, bób, groszek, fasolę, czosnek, sałatę, por, seler, szpinak, buraki oraz zioła, m.in. melisa i mięta. Nieopodal rabat jest mały sad, w którym można zobaczyć wiśnię, jabłoń, gruszę, krzaki malin, truskawek czy borówek Pełnią ona przede wszystkim funkcję edukacyjną. Dzieci mogą zobaczyć, jak rosną, dojrzewają i wyglądają owoce i warzywa.

– Lokalizacja rabat nie jest przypadkowa, patron Parku Bolesław Nieczuja-Ostrowski w powojennym Elblągu zakładał pierwszą Spółdzielnię Ogrodniczo-Pszczelarską, ponadto obok znajduje się Szkoła Podstawowa nr 4, a więc rabaty mogą być wykorzystywane edukacyjnie, uzupełniając lekcje biologii – informuje Łukasz Mierzejewski z Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024