Do ogrzewania może zostać wykorzystana ciepła woda geotermalna, której źródła znajdują się w gminie Kramsk. Samorząd zdecydował się ubiegać o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na sporządzenie dokumentacji odwiertu.

Gmina Kramsk leży w Wielkopolsce, około 17 km od Konina, zajmuje powierzchnię 132 km2 i zamieszkuje ją około 11 tys. osób. Położona jest w warszawsko-berlińskiej pradolinie Warty, na północny wschód od Konina. Dzięki badaniom archeologicznym przeprowadzonym w Bilczewie na zlecenie Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie wiemy, że historia tych ziem sięga 4000 lat wstecz.

Naturalne bogactwo

Okazało się również, że gmina Kramsk leży na bogatych pokładach wód. Całkiem niedawno wójt konsultował to z Instytutem geologicznym, który potwierdził występowanie wód geotermalnych na terenie całej gminy, na głębokości ok 1700 i 2500 metrów. Na tych poziomach woda ma odpowiednio 75o C i 95o C. Choć wielu z nas ciepłe wody głębinowe kojarzą się od razu z kompleksami basenów, nie jest to jedyna możliwość ich wykorzystania, bowiem wody geotermalne mogą służyć nie tylko rozrywce.

Cele komunalne i mieszkaniowe

Samorząd gminy chce skorzystać z możliwości ubiegania się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na sporządzenie dokumentacji wykonania odwiertu złóż geotermalnych. Dotacja mogłaby pokryć 100% kosztów. Ciepłe wody głębinowe mogą służyć nie tylko rozrywce. Choć wielu kojarzą się od razu z kompleksem basenów, nie jest to jedyna możliwość ich wykorzystania. Okazuje się, że gmina Kramsk leży na bogatych pokładach wód. Nie tak dawno wójt Andrzej Nowak konsultował to z Instytutem Geologicznym, który potwierdził ich występowanie na terenie całej gminy na głębokości ok. 1700 i 2500 metrów. Na tych poziomach woda ma odpowiednio – 75 st. i 95 st. C. Dlatego też samorząd gminy Kramsk chce skorzystać teraz z możliwości ubiegania się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na sporządzenie dokumentacji wykonania odwiertu złóż geotermalnych. Może ono pokryć 100 proc. kosztów.

– Gdyby cały proces związany z wykorzystaniem wód geotermalnych był możliwy do wdrożenia, chcielibyśmy wykorzystać je przede wszystkim do celów komunalnych i mieszkaniowych. To obecnie jedno z najstabilniejszych źródeł ciepła. Mam już kontakt z gminami, gdzie taka woda wykorzystywana jest właśnie do celów komunalnych i zamierzam zapoznać się z tym systemem – mówi Andrzej Nowak, wójt gminy Kramsk.

To oczywiście tylko pierwszy krok, bo później trzeba będzie jeszcze wykonać odwiert. Na ten cel także gmina może postarać się o dofinansowanie.

Czytaj więcej

Skomentuj