W ramach akcji #LaptopyDlaUkrainy przedsiębiorstwa mogą przekazywać dla przybyłych do stolicy Małopolski i innych miejsc sprzęt, który ułatwi uchodźcom zdalną naukę oraz szukanie pracy. Firma Shell przekazała na ten cel 1 mln zł.

Akcja została zainicjowana przez grupę organizacji skupionych w Koalicji Otwarty Kraków, która jest ogromnym wsparciem dla miasta w realizacji pomocy dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Zaangażowało się w nią kilka organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

Pomoc w ramach tego projektu polega na tym, że każda firma może przekazać działający sprzęt komputerowy gościom z Ukrainy w ramach udzielanej pomocy. Warto dodać, że sprzęt nie musi być nowy.

Kraków wspiera akcję współpracy pomiędzy firmami i organizacjami pozarządowymi, dlatego podpisana została dzisiaj umowa z Shell Polska i współpracującym od lat z miastem Stowarzyszeniem INTERKULTURALNI.PL, które będzie wykonawcą i przekaże laptopy najbardziej potrzebującym.

Kraków pomaga uchodźcom

Kraków od wybuchu wojny angażuje się w pomoc na rzecz uchodźców, zarówno tych którzy pozostali na Ukrainie, jak również tych którzy przyjechali do Krakowa.

– Na początku koncentrowaliśmy się, aby zapewnić uchodźcom podstawową pomoc jak mieszkanie czy wyżywienie. Ci, którzy tu zostali w naszym mieście, muszą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Żyjemy w świecie elektronicznym i zarówno do pracy, jak i do nauki niezbędny jest sprzęt komputerowy. Dlatego dziękuję Stowarzyszeniu INTERKULTURALNI.PL oraz firmie Shell, które pomagają w ten sposób naszym gościom z Ukrainy – mówił prezydent Jacek Majchrowski podczas podpisywania umowy.

– To dzięki organizacjom pozarządowym, które prowadzą wspólnie z nami działania od początku wojny, ta nasza pomoc dla Ukrainy może być wszechstronna – uzupełnił zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Mateusz Płoskonka.

– Jako organizacja, która jest w Krakowie od ponad 16 lat i zatrudnia ponad 5 tys. osób, od pierwszych godzin wojny wspieramy wysiłki miasta. Po tej pierwszej fazie pomocy przechodzimy do maratonu pomocy. Przekazanie tych komputerów będzie sposobem na zaktywizowanie osób szukających pracy, jak i dzieci – mówiła dyrektor generalna Shell Business Operations Agnieszka Pocztowska.

Jakub Kościółek, prezes zarządu Stowarzyszenia INTERKULTURALNI.PL, podkreślił, że spełnia się marzenie o współpracy trzech jednostek, którymi są organizacja pozarządowa, samorząd i biznes. – Mam nadzieję, że takich wspólnych inicjatyw będzie więcej – dodał na zakończenie.

– Wiedząc o tym, że do Polski przyjeżdżają głownie uchodźczynie z dziećmi, zdajemy sobie sprawę, że te ponad 1200 laptopów pomoże kilku tysiącom osobom. Już teraz zwracają się do nas matki i cieszą się, że ich dzieci będą mogły się uczyć zdalnie. Chciałabym podziękować miastu w finalizacji tej umowy, gdyż darowizna na rzecz uchodźców może mieć stawkę VAT 0%, jeśli stroną obdarowaną jest jednostka samorządowa. Dziękujemy, że miasto nam zaufało – powiedziała Paulina Poniewska, koordynatorka akcji „Laptopy dla Ukrainy”.

Współpraca wielu organizacji

W projekt zaangażowały się organizacje m.in. Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL,  Fundacja Hearty, Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Portal UAinKrakow, CSW Wiewiórka, firma PushPushGo i Koalicja Otwarty Kraków.

Aby włączyć się do akcji, należy wypełnić formularz na stronie internetowej „Laptopy dla Ukrainy”. Każda firma, biorąca udział w akcji, otrzyma informację, gdzie trafia ich sprzęt komputerowy.

źródło: krakow.pl

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Доброго дня , мені потрібен ноутбук для дистанційного навчання , чи можу я отримати його?

Skomentuj