Kraków otrzyma 350 mln zł ze środków rządowych na inwestycje infrastrukturalne związane ze współorganizacją Igrzysk Europejskich w 2023 r. Zdaniem władz samorządowych nie ma już przeszkód do podpisania tzw. umowy host city; powinna ona być zawarta „w najbliższym czasie”.

Umowa w sprawie dofinansowania z budżetu państwa przedsięwzięć infrastrukturalnych zagwarantowanych dla Krakowa w związku ze współorganizacją IE została podpisana we wtorek przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego.

Rządowe wsparcie finansowe

Adamczyk wskazał podczas briefingu, że stolica Małopolski w ramach przygotowań infrastruktury na IE otrzyma z budżetu państwa 350 mln zł. Rządowe wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na 16 realizowanych już miejskich inwestycji. Dzięki temu zwolnione zostaną środki na inne przedsięwzięcia infrastrukturalne w Krakowie.

– W bardzo niepewnym czasie to bardzo ważna decyzja o przeznaczeniu konkretnych środków finansowych na realizację inwestycji strukturalnych – Kraków i Małopolskę te środki na pewno wzmocnią – zaznaczył Adamczyk.

Według niego zadania, które otrzymają wsparcie zostały wytypowane na zasadzie kompromisu, jako najkorzystniejsze z punktu widzenia komunikacji miasta.

– Kraków dzięki prowadzonym inwestycjom i wsparciu finansowemu będzie miastem doskonale przygotowanym nie tylko na Igrzyska Europejskie, ale i inne wydarzenia sportowe, które w tym mieście będą organizowane – ocenił.

Remonty i modernizacje dróg, torowisk i chodników oraz budowa ścieżek rowerowych

Jak wskazał podczas briefingu prezydent Jacek Majchrowski, dzięki wielomilionowemu wsparciu zrealizowane zostaną ważne remonty i modernizacje dróg, torowisk i chodników oraz budowy ścieżek rowerowych.

Zgodnie z umową, rządowe dofinansowanie zagwarantowano 16 inwestycjom infrastrukturalnym w Krakowie, w 2022 r. na kwotę 244,6 mln zł i w 2023 r. – 105,4 mln zł. Są to: rozbudowa ul. Igołomskiej, rozbudowa al. 29 Listopada, rozbudowa ul. Łokietka, modernizacja torowisk tramwajowych, przebudowa ul. Fatimskiej, przebudowa ul. Królowej Jadwigi, rozbudowa ul. Czerwone Maki z budową chodnika, przebudowa ul. Glinik, rozbudowa ul. Wrobela, rozbudowa ul. Fortecznej, budowa układu komunikacyjnego przy Szpitalu Uniwersyteckim.

Dofinansowanie otrzymają także: budowa kładki pieszo-rowerowej Grzegórzki-Zabłocie, rozbudowa ulic Rogozińskiego i al. Pokoju, rozbudowa ul. Ważewskiego, program modernizacji dróg i chodników oraz program budowy ścieżek rowerowych.

Coraz bliżej podpisania tzw. umowy host city

Zdaniem Majchrowskiego podpisanie umowy dotyczącej współfinansowania przez rząd zadań infrastrukturalnych, a w najbliższym czasie także zadań sportowych na 150 mln zł, przybliża miasto i województwo do podpisania tzw. umowy host city.

– Jesteśmy dobrej myśli, że ze wszystkim zdążymy – zaznaczył Majchrowski.

Także Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego i przewodniczący komitetu organizacyjnego III Igrzysk Europejskich zadeklarował gotowość do jak najszybszego podpisana umowy host city.

– Wydaje się, że na dzień dzisiejszy nie mamy już większych przeszkód do podpisania umowy host city. Będziemy z panem prezydentem podpisywać tę umowę w jak najszybszym terminie, to nam otworzy te wszystkie rzeczy już ostatecznie, jeżeli chodzi już o “czyste” przygotowania do igrzysk – mówił marszałek.

Igrzyska Europejskie po raz pierwszy odbyły się w 2015 r. w Baku, a następnie w 2019 r. w Mińsku. O organizacji kolejnej edycji w Polsce zdecydowały w 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Zgodnie z planami, głównym miejscem sportowych rywalizacji ma być Kraków, ale zawody odbędą się także w innych miejscach Małopolski oraz na Śląsku.

Czytaj więcej

Skomentuj