W szykowanym rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, wyprowadzamy psa – zapowiedział we wtorek minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Podczas konferencji prasowej Szumowski podkreślił, że doświadczenia z innych krajów pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić do przesunięcia fali zachorowań.

– Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć – stwierdził.

Dodał, że zdaje sobie sprawę, że ludzie są już zmęczeni dotychczasowymi ograniczeniami. – Tym bardziej chciałbym was prosić o jeszcze większy wysiłek we wspólnym działaniu, by ograniczyć wirusa – zaapelował.

– “Zostańmy w domu” wprowadzamy teraz praktycznie w życie. W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza – choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni. Również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, przejście się – poinformował.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że ograniczenia będą wprowadzone także w komunikacji miejskiej, w której “nie może być tłoku, musi być dystans”. Restrykcje wprowadzone zostaną także do obrzędów liturgicznych i pogrzebów. Mają obowiązywać od 25 marca do 11 kwietnia.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Moim zdaniem odpowiednia forma to ograniczyć kontakty do minimum lub ewentualnie maksymalnie ograniczyć kontakty. Ale w sumie to nie ja jestem ministrem

Skomentuj