Mija okres, w ramach którego producenci mogli jeszcze sprzedawać kotły grzewcze niespełniające norm. Od 1 lipca ich sprzedaż jest zakazana pod groźbą nawet 200 tys. zł grzywny.

Ogólnopolskie przepisy, które regulują sprzedaż i używanie pieców na paliwo stałe zostały zawarte w rozporządzeniu ministra rozwoju i finansów z września 2017 r. Funkcję tę sprawował wówczas jeszcze Mateusz Morawiecki.

Według nowych przepisów od 1 października nie można w Polsce produkować kotłów grzewczych (pieców) niespełniających norm ekologicznych. W rozporządzeniu przewidziano jednak okres przejściowy, podczas którego można było wprowadzać do obrotu tego typu urządzenia wyprodukowane przed 1 października 2017 r.

Z końcem czerwca minął jednak czas przewidziany w przepisach i tym samym obecnie nie można w Polsce ani produkować, ani sprzedawać tzw. kotłów bezklasowych, czyli “kopciuchów” – pieców niespełniających żadnych norm.

Sprzedaż będzie zakazana zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie. Za sprzedanie kotła bez certyfikatu albo jego podrobienie grozi do 200 tys. zł grzywny.

Rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe to jeden z punktów rządowego programu “Czyste Powietrze”. Oprócz nowych regulacji prawnych w jego ramach Polska przeznaczy 130 mld zł na walkę ze smogiem. Pełnomocnikiem programu jest Piotr Woźny, były wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Tyle, ze prawda do której nikt się nie chce przyznać, jest taka, że za smog odpowiadają nowoczesne turbodiesel’e stosowane w samochodach osobowych od początku XXI wieku….

Skomentuj