Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Konflikty zbrojne szkodzą nawet migrującym ptakom

Konflikty zbrojne szkodzą nawet migrującym ptakom
PAP - Nauka w Polsce/jw
10.03.2022, o godz. 12:43
czas czytania: około 2 minut
0

Przylatujące bociany białe jeszcze są w Afryce – wynika z analizy przemieszczeń ptaków zaopatrzonych w specjalne nadajniki GPS/GSM. Czy wojna na Ukrainie i długotrwały konflikt na Bliskim Wschodzie wpłyną na czas powrotu i tempo wędrówki bocianów?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

„Konflikty zbrojne nie służą migrującym ptakom. Policja i wojsko mają poważniejsze problemy na głowie, niż doglądanie kłusowników, a strzelanie do ptaków to tez swoista nauka trafiania w cel. Jakby to smutno nie brzmiało, i ile byśmy nie poświęcili czasu na edukację, to tak właśnie jest” – mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP przez uczelnię.

1/3 ptaków wędruje przez Ukrainę

Z polskiej populacji przynajmniej jedna trzecia wędruje przez teren Ukrainy. Są to ptaki gniazdujące we wschodniej Polsce. Natomiast te ze środka i z zachodniej części kraju lecą przez Słowację i dostają się do nas, omijając Tatry – wyjaśniają badacze.

„Wszystkie nasze ptaki przelatują przez Syrię, a dwie trzecie – przez Liban, gdzie niestety nie jest spokojnie i nawet zestrzelono tam naszego ptaka z nadajnikiem, którego nie odzyskaliśmy” – dodaje Joachim Siekiera z Grupy Silesiana, której członkowie od wielu lat zakładają bocianom nadajniki lokalizujące. W analizie otrzymanych danych pomagają badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego.

Do Europy lecą ptaki starsze niż trzy lata, bo młodsze jeszcze dojrzewają w Afryce. W pierwszym tygodniu marca leciały zaledwie po ok. 100-150 km na dobę. Jak zapewnia Joachim Siekiera, w szczycie migracji dystans dzienny powiększy się nawet czterokrotnie.

Zdalne śledzenie ruchu ptaków

Prof. Jankowiak z Uniwersytetu Szczecińskiego wyjaśnia, że nowoczesna technika umożliwia zdalne śledzenie ruchu ptaków i przygotowanie się na miejscu do dodatkowych obserwacji. Badacze uzupełniają wiedzę o każdym ptaku o tzw. historię życia.

„To niesamowite, jak w ciągu dosłownie ostatnich kilku lat zwielokrotniła się wiedza o różnych aspektach ptasich wędrówek i możemy wiązać ze sobą biologię lęgową ptaków, zimowanie w Afryce z migracją jesienną i zimową. To optymistyczne wiadomości. Paradoksalnie ta technologia, którą teraz wykorzystujemy (GPS w smartfonach i nadajnikach bocianich) powstała dla wojska przede wszystkim” – przypomina naukowiec.

Dodaje, że ptakom wiosna się śpieszy i lecą na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, choć jak na razie wybrały powolne przemieszczanie się w Afryce.

PAP – Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024