Do piątku krakowskie szkoły mogą zgłaszać się do udziału w drugiej edycji programu „W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twojej szkole!”. W ubiegłorocznej edycji zamontowano już 50 urządzeń. 

Poidełka umożliwiają uczniom łatwy, szybki, higieniczny i bezpieczny dostęp do wody pitnej z sieci wodociągowej. Jak pokazuje praktyka, zamontowanie takich urządzeń w szkołach powoduje, że dzieci chętniej sięgają po wodę, która jest zdecydowanie zdrowsza niż kolorowe napoje gazowane. Przy okazji zmniejsza się liczba plastikowych opakowań, w których sprzedaje się napoje, a zatem akcja przyczynia się do kształtowania świadomych postaw proekologicznych.

Do programu może przystąpić każda szkoła samorządowa zaopatrywana w wodę przez Wodociągi Miasta Krakowa i wpisana do rejestru Szkół i Placówek Oświatowych prowadzonego przez Miasto Kraków.

Program montażu urządzeń w krakowskich szkołach realizowany będzie sukcesywnie, przez okres 2 lat. Koszt urządzenia i jego montażu ponoszą Wodociągi Miasta Krakowa. Koszty dostosowania instalacji wewnętrznej ponosi szkoła.

Szkoła będzie musiała prowadzić działania edukacyjne zachęcając dzieci do korzystania z poidełka. Wodociągi Miasta Krakowa po każdej przerwie wakacyjnej przeprowadzać będą badanie wody.

Poidełka montowane są także w szkołach innych miast Polski, m.in. w Lesznie, Poznaniu, Gdyni, Szczecinie, Warszawie.

Czytaj więcej

Skomentuj