Pracownica restauracji McDonald’s w St. Petersburgu na Florydzie została zaatakowana po tym jak jeden z klientów nie otrzymał do swojego napoju plastikowej słomki. To efekt nowego prawa w mieście, które ma walczyć z zaśmiecaniem środowiska plastikowymi odpadami.

Do bójki o plastikową słomkę – a właściwie odmowę jej podania – doszło ostatnio w restauracji sieci McDonald’s na Florydzie. Zdarzenie miało miejsce w Sylwestrową noc w Saint Petersburgu.

Jak donosi portal wcjb.com, niezadowolony klient wszczął rozróbę po tym gdy do swojego napoju nie otrzymał plastikowej słomki. Wtedy mężczyzna zareagował agresją.

Początkowo 41-letni Daniel Taylor zaczął krzyczeć i wygrażać personelowi, a następnie zaatakował stojącą za ladą pracownicę restauracji. Do sieci trafiło nagranie, na którym widać jak mężczyzna brutalnie przyciąga ją do siebie. Następnie dochodzi do ostrej szamotaniny i wymiany ciosów.

Lokalne media donoszą, że po zajściu mężczyzna miał jeszcze zaatakować innego pracownika McDonald’s, a następnie opuścić lokal. Krótko po zdarzeniu trafił do aresztu oskarżony o napaść na dwie osoby.

St. Petersburg w ramach walki z plastikiem od 2019 r. wprowadził prawo, które zakazuje wydawania jednorazowych słomek w restauracjach chyba że klient wyraźnie o nie poprosi. – Nasze lokalne środowisko naturalne to jeden z największych zasobów St. Petersburga – można przeczytać na specjalnie utworzonej stronie zachęcającej do wspólnej walki z plastikowymi odpadami i jednorazowymi sztućcami.

– Razem możemy powstrzymać fale, które wyrzucają coraz więcej plastikowych słomek na nasze wybrzeża – zachęcają inicjatorzy akcji “No Straws, St. Pete”.

Na drodze do zakazania sprzedaży produktów jednorazowego użytku jest także Unia Europejska, która pracuje nad zakazaniem 10 rodzajów produktów. To m.in. talerze, sztućce, słomki i kubki ze styropianu, które w UE mają zostać zakazane w ramach planów tymczasowo uzgodnionych między Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej.

Tymczasowe porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone, aby stało się prawem. Komisja Ochrony Środowiska będzie głosować nad tekstem w styczniu 2019 r. Potem muszą je oficjalnie zatwierdzić europosłowie na sesji plenarnej i unijne rządy.

Zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są alternatywy, ma obowiązywać od 2021 r.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj