Ponad 540 tys. osób odwiedziło w 2021 roku atrakcje przyrodnicze Kielc. Najpopularniejszym miejscem był rezerwat Kadzielnia z niemal 320 tys. odwiedzających.

Popularnością cieszyły się również Centrum Geoedukacji wraz z rezerwatem Wietrznia (97 409), Ogród Botaniczny (50 297) oraz rezerwat Ślichowice (75 016).

Pandemiczny cios

“Pandemia była dużym ciosem dla turystyki. Z drugiej strony sprawiła, że wiele osób zainteresowało się atrakcjami plenerowymi w tym m.in. rezerwatami przyrody. Dane te pokazują, jak dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszą się atrakcje plenerowe położone na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geonaturę Kielce” – powiedział PAP Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji.

“Priorytetowe znaczenie ma w tym przypadku turystyka rodzinna, aktywna oraz tematyczna geo- i ekoturystyka, oparta o unikatowe zasoby dziedzictwa naturalnego i kulturowego Kielc i obszaru przyległego. Niewątpliwie wpływ na popularność naszych atrakcji przyrodniczych miało wpisanie naszego obszaru oraz gmin sąsiadujących na listę Światowego Geoparku UNESCO. Otrzymaliśmy także certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny” – dodał Poros.

Rezerwat Kadzielnia bez konkurencji

Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, pozostaje Kadzielnia. Poros zauważył, że wpływ na to może mieć poprawiająca się infrastruktura turystyczna przy tym rezerwacie. Jak wskazał w ostatnich latach powstała tam nowa ścieżka turystyczna połączona z drogą rowerową, która okala Skałkę Geologów, ponadto w pobliżu Jeziora Szmaragdowego utworzono sztuczny wodospad. Na popularności zyskują również tyrolka przebiegająca nad kamieniołomem oraz podziemna trasa turystyczna. Dodatkowo na początku ubiegłego roku na Kadzielni ponownie udało się utworzyć sztuczny, około 30-metrowy lodospad, który przyciągał nie tylko fanów wspinaczki, ale też wielu odwiedzających.

“Dzięki temu w ostatnim roku Kadzielnia zyskała charakter topowej atrakcji woj. świętokrzyskiego, znajdując się w ścisłej czołówce miejsc, które trzeba zobaczyć, przyjeżdżając do naszego regionu. Wcześniej nie było to takie oczywiste” – zaznaczył.

Ogród Botaniczny na podium

Ponad 50 tys. osób odwiedziło w ubiegłym roku kielecki Ogród Botaniczny, położony u podnóża rezerwat Karczówka. To kolejna atrakcja, która w ostatnich latach została w pełni udostępniona zwiedzającym. Ogród zajmuje około 11 hektarów. Przygotowano w nim siedem działów roślinnych, które obejmują ponad 30 kolekcji, łącznie kilkadziesiąt tysięcy różnych gatunków kwiatów, drzew, krzewów i bylin. W południowej części są cztery oczka wodne o łącznej powierzchni ok. 5 tys. mkw., wytyczono tam kładki i ścieżki, a w ich pobliżu prezentowana jest roślinność bagienna i wodna. W tej części ogrodu obejrzeć można także odsłonięcie geologiczne z wapieniami dewońskimi i skamieniałościami sprzed 360 mln lat.

“Dodatkowo ogród położony jest u podnóża rezerwatu Karczówka, który sam w sobie jest miejscem wyjątkowym, cieszy się zainteresowaniem nie tylko kielczan, ale też osób odwiedzających stolice woj. świętokrzyskiego” – dodał Poros.

Łącznie atrakcje plenerowe Kielc w 2021 roku odsiedziało 540 890 osób. To prawie 215 tysięcy osób więcej niż w 2020. W granicach administracyjnych Kielc znajduje się sześć rezerwatów przyrody.

Czytaj więcej

Skomentuj