1 / 5

Dwa kolejne wodne place zabaw powstaną w tym roku w Katowicach. Pierwszy otwarto w zeszłym roku. Okazało się, że był strzałem w dziesiątkę.

Pierwszy wodny plac zabaw w Katowicach powstał przy ul. Pułaskiego na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów naprzeciwko istniejącego już „zwykłego” placu zabaw. Jest efektem realizacji projektu zgłoszonego do katowickiego budżetu obywatelskiego na rok 2016.

Pomysł mieszkańców

Pomysłodawczynią zgłoszenia tego projektu do budżetu obywatelskiego jest Monika Woźniak, mieszkanka Katowic. Projekt został wybrany do realizacji w ramach projektów ogólnomiejskich i otrzymał aż 13 078 głosów mieszkańców zdecydowanie wygrywając głosowanie. Ze względu na uwarunkowania hydrologiczne i potrzebę znalezienia innego miejsca niż wskazane przez pomysłodawczynię, realizację przesunięto na 2017 rok.

Wodny plac zabaw to teren dla dzieci, w którym znajdują się atrakcje zasilane wodą. Katowicki projekt obejmuje strefę dla dzieci młodszych i starszych. Na jego terenie pojawiły się kolorowe urządzenia z dyszami, tryskaczami i fontannami, m.in.: armatka wodna, kwiaty nabierające wodę, wodne owady i gejzer ziemny.

– Jest to przestrzeń umożliwiająca wspólne, rodzinne spędzanie czasu. To kolejna dodatkowa atrakcja Doliny Trzech Stawów, która przyciąga co roku dziesiątki tysięcy katowiczan i gości z całej aglomeracji lubiący aktywny wypoczynek na łonie przyrody – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Po sukcesie pierwszego placu zabaw miasto zdecydowało o utworzeniu kolejnych dwóch. Powstaną one w tym roku. Budowa jednego będzie kosztować 1,66 mln zł. Katowice już wybrały wykonawcę. Nowe place będą wzorowane na pierwszym.

W dzień minibrodziki, w nocy – fontanny

Wodne place zabaw zostaną podzielone na strefy dla młodszych i starszych dzieci. Będą ogrodzone, otoczone murkiem z siedziskami i wyposażone w zaplecze sanitarne oraz ławki i stojaki dla rowerów. W ciągu dnia rozrywkę zapewnią minibrodziki i urządzenia wodne dla dzieci, po zmroku będą się przemieniać w barwne, podświetlane fontanny.

Place zostaną objęte monitoringiem. Będą bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Pierwszy wodny plac zabaw w Katowicach ma 318 m2 nawierzchni poliuretanowej w niecce placu, 491 m2 nawierzchni z kostki betonowej dookoła placu, 18 zabawek wodnych, siedem lamp oświetleniowych, pięć ławek parkowych, 400 m okablowania, pięć różnego rodzaju pomp, dwa filtry. O jego powstaniu pisaliśmy tutaj.

Czytaj więcej

Skomentuj