Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Kanalizacja pod Wrocławiem ułatwi życie mieszkańcom i... płazom

Kanalizacja pod Wrocławiem ułatwi życie mieszkańcom i... płazom
ko
19.01.2018, o godz. 13:02
czas czytania: około 2 minut
0

12 kilometrów nowej kanalizacji w podwrocławskim Szczodrem przyczyni się nie tylko do poprawy warunków życia ludzi, ale i płazów. Żyjące w okolicy chronione kumaki nizinne i traszki będą mieć czystsze środowisko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Do tej pory mieszkańcy podwrocławskiej miejscowości w gminie Długołęka korzystali z szamb. Dzięki inwestycji do sieci kanalizacyjnej będzie mogło się podłączyć 220 gospodarstw domowych.

Całkowity koszt zadania to ponad 5 mln zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wsparł tę inwestycję kwotą prawie 3,4 mln złotych ( w tym 2,5 mln zł. pożyczki).

Kumaki, traszki, kozioróg i pachnica

Szczodre jest częściowo położone na obszarze europejskiej sieci Natura 2000 „Kumaki Dobrej”. – Inwestycja przyczyni się do ochrony wód rzeki Widawy przed zanieczyszczeniami, a także cennych gatunków roślin i zwierząt – podkreśla Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Oprócz populacji kumaka nizinnego i traszki grzebieniastej na obszarze występują też stare dęby ze stanowiskami pachnicy dębowej i kozioroga dębosza.

Proekologiczna inwestycja zapewni bezpieczne odprowadzanie ścieków do oczyszczalni ścieków w Mirkowie, która ma przepustowość 2,8 tys. m3 na dobę. Wykonane prace to budowa kanału grawitacyjnego, rurociągów tłocznych i ciśnieniowych, pięciu pompowni ścieków oraz osiem przydomowych przepompowni. – Gmina Długołęka realizuje jeszcze inny projekt budowy sieci kanalizacyjnej ze wsparciem finansowym z WFOŚiGW we Wrocławiu. To inwestycje w miejscowościach Bielawa i Raków, w których wybudowano już około 12 km kanalizacji z zaplanowanych 19 km – przypomina Kasztelowicz.

Koniec z dziurawymi szambami

W wyniku realizacji kanalizacyjnych projektów z terenów gminy zniknie część nieszczelnych szamb. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki nawiercania dziur u dołu szamba, żeby ścieki spływały bezpośrednio do gruntu lub nawet buduje się betonowe szamba bez dna. Zbiornik bezodpływowy może być nieszczelny także z innych powodów: przepełnienia, wad konstrukcyjnych lub po prostu ze starości. Dziurawe szamba to poważny problem i zagrożenie zanieczyszczenia ujęć wody pitnej.

– Zawartość takiego szamba przedostaje się do gleby, co powoduje jej skażenie bakteriami kałowymi. To z kolei powoduje skażenie roślin, a następnie zwierząt – tłumaczą eksperci. Stąd już bliska droga do zakażenia człowieka poprzez spożywane surowe warzywa, owoce, soki, kontakt ze zwierzętami i w końcu produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego.

Za posiadanie nieszczelnego szamba grożą kary finansowe. Każdy mieszkaniec musi podłączyć się do kanalizacji sanitarnej lub, jeśli jest to niemożliwe, wyposażyć nieruchomość w szczelne szambo bądź w przydomową oczyszczalnię ścieków. Inaczej grozi mu grzywna.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024