22 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody. Święto celebrowane jest także w Gdańsku – Urząd Miasta oraz Saur Neptun Gdańsk zapraszają mieszkańców na ciepłą kawę i herbatę oraz degustację wody prosto z kranu.

Woda serwowana będzie prosto z hydrantów w czterech najbardziej uczęszczanych punktach miasta: na przystankach komunikacji miejskiej przy Dworcu Głównym, na pętli tramwajowej w Oliwie, przy Targu Węglowym oraz w okolicach Centrum Handlowego Manhattan.

Napoje mieszkańcom rozdawać będą z-ca prezydenta miasta ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak oraz prezes Saur Neptun Gdańsk Guy Fournier.

– Woda pitna to skarb. Brakuje jej w wielu częściach świata, o czym mówi się podczas obchodów Światowego Dnia Wody. W Gdańsku na szczęście wody mamy pod dostatkiem. Wody czystej, bezpiecznej i smacznej i właśnie taką prosto z hydrantów będziemy serwować mieszkańcom podczas jutrzejszego spotkania – podkreśla Guy Fournier, prezes SNG.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Podczas tego dnia dyskutuje się głośno o niedostatkach wody pitnej na świecie i o konieczności jej oszczędzania. I choć niedostatki wody pitnej mieszkańcom Gdańska nie grożą, gdańszczanie nauczyli się szanować wodę płynącą z ich kranów. W 1992 roku przeciętny gdańszczanin zużywał dziennie 220 litrów wody, a dziś zużywa na osobę miedzy 105 a 107  litrów.

Przewodniczący Rady IGWP zaprasza na Envicon Water [WIDEO]

– Mieszkańcy Gdańska piją coraz lepszą wodę. Aż 86% wody dostarczanej przez spółkę Saur Neptun Gdańsk pochodzi z ujęć głębinowych.  Woda z ujęć głębinowych to woda średniotwarda, zawiera związki wapnia i magnezu, bardzo potrzebne dla naszego organizmu. Co ważne, 100% wody w Gdańsku spełnia najwyższe europejskie normy jakości – podkreśla zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Mieszkańcy Gdańska zaopatrywani są w wodę podawaną z jednego ujęcia powierzchniowego – Straszyn, jednego ujęcia drenażowego – Pręgowo oraz ośmiu ujęć głębinowych: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn, Smęgorzyno, Oczyszczalnia Wschód. Część mieszkańców Żabianki jest zaopatrywana z 2 ujęć głębinowych w Sopocie: Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze. W awaryjnych sytuacjach istnieje możliwość podawania mieszkańcom wody z ujęć Krakowiec i Świbno.

W 2015 roku gdańszczanie najwyżej w historii ocenili jakość wody płynącej z gdańskich kranów. Pozytywne oceny wodzie przyznało aż 89 procent respondentów. Wzrósł też odsetek osób pijących wodę prosto z kranu. Bez obaw robi to już 39 procent gdańszczan.

Czytaj więcej

Skomentuj