Pierwszy dzień wiosny, 21 marca, to symboliczne rozpoczęcie nowego sezonu sadzenia drzew. Wczoraj i dziś na ulicy Sikorskiego pojawi się 70 dorodnych, 6 metrowych lip i klonów – poinformowała w poniedziałek prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska dodała, to dopiero początek. – Kontynuujemy coś, o czym wielu z nas marzy, czyli szpalery drzew wzdłuż ulic. Planujemy tej wiosny nasadzenie w alei Armii Krajowej od Śródmieścia Gdańska do ulicy Jabłoniowej, także na Zaspie w al. Jana Pawła II, ale również w bardziej historycznych częściach naszego miasta jak np. we Wrzeszczu na ul. Wallenroda” – powiedziała Dulkiewicz.

Na pasie zieleni wzdłuż alei Sikorskiego w Gdańsku Chełmie posadzono 70 drzew – 35 lip holenderskich odmiany Pallida oraz 35 klonów jaworów.

Wiosenne nasadzenia

Jak poinformowała inspektor Referatu Prasowego UM w Gdańsku Joanna Bieganowska, wiosenne nasadzenia to kontynuacja ubiegłorocznego uzupełniania drzewostanu w pasach drogowych. – Wówczas nowe drzewa posadzone zostały w 12 lokalizacjach. Łącznie w 2021 roku posadzonych zostało 538 drzew różnych gatunków w różnych dzielnicach naszego miasta. Część nasadzeń przeprowadzonych zostało z wykorzystaniem środków Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, część zaś było realizacją projektów zgłoszonych przez mieszkańców w Zielonym Budżecie Obywatelskim – tłumaczyła.

Przy użyciu hydrożeli

Wszystkie sadzone drzewa na al. Sikorskiego wyposażone zostały w maty żelowe. Służą one magazynowaniu wody deszczowej. Hydrożel zastosowano – jak wyjaśnił zastępca dyrektora GZDiZ Michał Szymański – żeby zasadzone drzewa mogły sobie lepiej radzić także podczas okresów suchych.

Czytaj więcej

Skomentuj