Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Francja chce walczyć z plastikiem

Francja chce walczyć z plastikiem
pw
17.08.2018, o godz. 11:43
czas czytania: około 1 minuty
0

Butelki, które nie nadają się do recyklingu, będą droższe. Tak Francja zamierza walczyć z plastikiem. Władze kraju chcą zaostrzyć przepisy związane w wykorzystywaniem tworzyw sztucznych przez producentów, w tym zwykłego plastiku. Przede wszystkim butelki nadające się do recyklingu będą o wiele tańsze, niż te zwykłe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Zmiana regulacji prawnych ma dotyczyć głównie kwestii finansowych. Francuskie Ministerstwo Środowiska (Ministerstwo Przemiany Ekologicznej i Solidarnej) poinformowało, że rząd planuje podnieść podatki związane ze składowaniem śmieci oraz obniżyć wszelkie obciążenia finansowo-podatkowe dla branży recyklingowej.

Jest to dobra decyzja i impuls dla firm, które przetwarzają odpady, np. Veolii czy Suezu, które już wcześniej apelowały o takie zmiany dla dobra rozwoju recyklingu we Francji. ​​Na początku 2019 r. rząd Francji ma przedstawić dodatkowe i konkretne środki walki z zanieczyszczeniem tworzywem sztucznym.

Już dwa lata temu Francja zapowiedziała, że od 2020 r. wprowadzi zakaz  używania plastikowych słomek, kubków czy talerzy. Ale rząd Emmanuela Macrona odrzucił plany związane z wprowadzeniem m.in. dodatkowych opłat na plastikowe butelki. Chodzi o to, że zbyt szybkie narzucenie nowych przepisów mogłoby doprowadzić do reakcji obronnych. Ważne jest, by takie zmiany wprowadzać stopniowo.

Obecnie Francja recyklinguje około 25 proc. plastikowych śmieci. To drugi najgorszy wskaźnik w Europie. Na przykład w Niemczech czy Holandii udział ten wynosi około 50 proc.

Ostatnio firma E.Leclerc zapowiedziała, że do końca pierwszego kwartału 2019 r. zamiesza wycofać ze sprzedaży zestawy plastikowych sztućców i naczyń. Produkty te zostaną zastąpione naczyniami wielokrotnego użytku lub jednorazowymi kubkami i talerzami wykonanymi z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, takich jak karton lub bambus.

Źródło: Reuters

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024