1 / 2

Od dzisiaj przez cały luty każdy z nas będzie mógł zdecydować, które drzewo otrzyma tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2021. W tym roku Polskę reprezentuje zwyciężczyni 10. edycji organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku. Lipa św. Jana Nepomucena w woj. podkarpackim.

Drzewo  będzie rywalizowało w zaszczytnym gronie 14. europejskich drzew, a o zwycięstwie przesądzą jak co roku głosy internautów. Lipa św. Jana Nepomucena rośnie na skraju wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki, w sąsiedztwie pól. Od 150 lat nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m).

15 tys głosów na wiejską dobrodziejkę

Nazywana przez okolicznych mieszkańców „wiejską dobrodziejką”, dawała pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Jak podkreślają członkowie Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego w Rzeszowie, którzy zgłosili drzewo do polskiej edycji konkursu – nietypowa dla lipy uroda wszystkich zaskakuje, a jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Podczas spotkań i różnorakich koncertów odbywających się pod lipą, przy dźwiękach muzyki czy wirujących w tańcu parach, w jej otoczeniu można zapomnieć o codziennych troskach. W 2020 roku uzyskała tytuł Drzewa Roku w konkursie Klubu Gaja, uzyskując ponad 15 tysięcy głosów internautów.

Silna konkurencja

Wśród kontrkandydatów polskiej Lipy św. Jana Nepomucena do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021 znalazły się najciekawsze drzewa z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych.

W większości są to drzewa-weterani, takie jak tysiącletni platan Curinga, największe drzewo tego gatunku we Włoszech, starożytne drzewo z Holandii, która jest matką wszystkich lip w mieście Etten-Leur, czy samotne drzewo jarzębu pospolitego z Wielkiej Brytanii, będące symbolem 20-letnich działań mających na celu ożywienie dzikiego serca południowej Szkocji.

Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnego życia i dumą okolicznych mieszkańców. Zdjęcia i historie 14. finalistów znaleźć można na stronie głosowania.

Głosowanie do końca lutego

– Głosowanie trwa przez cały luty. Każdy może wskazać swoich 2 kandydatów do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021. Ostatni tydzień głosowania jest tajny i nie będziemy mogli zobaczyć, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy dopiero 17 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników, która w tym roku ze względu na pandemię odbędzie się on-line. Zapraszamy do udziału w głosowaniu i wsparciu naszej „wiejskiej dobrodziejki”! – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

– Ten wspaniały konkurs uczy nie tylko szacunku do drzew. W tych historiach zapisane są często losy społeczności i wielu pokoleń. Dowiadujemy się z nich o tym, jak ważne są drzewa dla naszych losów i ile emocji wiążemy z przyrodą. Gratuluję organizatorom, którzy pomimo trudności wpisują dzieje drzew w europejską kulturę. Głosując nie zapominajmy, że żyjemy dzięki cudowności przyrody, która karmi nas i wspomaga w swojej nieustającej cykliczności – podkreśla Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu ostatniej dekady konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody, a także rzesze miłośników drzew na całym świecie. W Polsce co roku konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja. W ten sposób Klub Gaja chce zwracać uwagę na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Czytaj więcej

Skomentuj