Jeszcze w tym roku przy autostradach A1 i A2 maja pojawić się pierwsze stacje ładowania pojazdów elektrycznych, które powstaną na mocy porozumienia o elektromobilności podpisanego pomiędzy spółkami Skarbu Państwa. W przyszłym roku kolejne 30 stacji ma zostać uruchomione w samej tylko w Wielkopolsce.

Porozumienie podpisały 20 kwietnia Grupa Lotos, Poczta Polska, Telewizja Polska, Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności.

Grupa Lotos zapowiada, że stacje ładowania powstaną przy trasie Trójmiasto-Warszawa (autostrady A1 i A2). Lotos pracuje też nad projektem oczyszczania, tankowania, dystrybucji i sprzedaży wodoru wysokiej jakości przeznaczonego dla pojazdów komunikacji miejskiej w Gdyni i Wejherowie.

Telewizja i poczta pojadą na prąd

List intencyjny między spółką a Telewizją Polską zakłada powstanie infrastruktury umożliwiającej ładowanie samochodów elektrycznych wykorzystywanych przez TVP. Planowane są również promocje elektromobilności i komercyjnego wykorzystania infrastruktury dla użytkowników pojazdów elektrycznych.

Flotę pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi (oraz urządzeń do ich eksploatacji) planuje też współtworzyć Poczta Polska. – Chcemy nie tylko dostarczać przesyłki, ale także dbać o czyste środowisko, dlatego wspólnie z Lotosem będziemy współpracować na rzecz rozwoju elektromobilności – poinformował prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Jeszcze w listopadzie Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności sygnowały list intencyjny, który w konsekwencji doprowadził do podpisania umowy o współpracy. Firmy planują mają współpracować w zakresie dystrybucji i montażu stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz szkoleń dla pracowników.

Drogi, stacje i dworce

Deklaracje przedstawicieli Enea Serwis zakładają, że w przyszłości kierowcy aut elektrycznych, korzystający z nich na terenie działania Enei Operator, będą mogli przejechać głównymi szlakami komunikacyjnymi, korzystając z infrastruktury opartej o punkty ładowania dostarczone przez KZŁ i Eneę. – Elektromobilność to jeden z obszarów, który będzie miał wpływ na przyszły kształt rynku energii elektrycznej – mówi Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Pierwsze stacje ładowania pojazdów mają pojawić w 2019 r. przy węzłach komunikacyjnych, parkingach, stacjach benzynowych oraz – być może – przy dworcach kolejowych. Powstaną m.in. przy autostradzie A1 i A2, drodze ekspresowej S5 oraz drogach krajowych nr 11 i 12, ale także samym w Poznaniu.

Źródło: me.gov.pl, radiopoznan.pl

Czytaj więcej

Skomentuj