PKN Orlen poinformował, że w najbliższych dniach mogą wystąpić uciążliwości zapachowe związane z wyłączeniem najwyższego komina w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku i uruchomieniem niższego – rezerwowego. Żeby ograniczyć uciążliwość zapachową siarkowodoru, do komina zostanie podany preparat antyodorowy o zapachu wanilii.

Ustawy antyodorowej ciągle w Polsce nie ma, co nie zmienia faktu, że uciążliwości zapachowe – odory, fetory występują w wielu miejscach. Firmy dbające o dobre stosunki z sąsiadami dbają, by uciążliwość zapachowa związana z ich działalnością była jak najmniejsza. Taką strategię przyjął także PKN Orlen, wiedząc, że w zakładzie w Płocku w najbliższych dniach może wystąpić znaczne nasilenie nieprzyjemnych zapachów.

Od 16 marca do 4 kwietnia zakład wyłączy wysoki komin z instalacjami Clausa BEM 151 w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Na czas prac technicznych jego rolę przejmie komin rezerwowy.

– W celu minimalizacji uciążliwości odorowych związanych z przekierowaniem siarkowodoru do innego emitora, termin przekierowania emisji został zaplanowany w okresie mniejszej podaży siarkowodoru oraz będzie dozowany preparat antyodorowy o zapachu wanilii – podał koncern w komunikacie.

Koncern poinformował, że emisja substancji nie powinna przekroczyć wartości dopuszczalnych określonych w pozwoleniu zintegrowanym. Prace będą prowadzone pod nadzorem służb technologicznych i ochrony środowiska.

O tym, czy rozwiązanie zastosowane przez Orlen się sprawdza, mieszkańcy Płocka i okolicy dowiedzą się zapewne już w sobotę.

Źródło: UM Płock, PKN Orlen

Czytaj więcej

Skomentuj