Polscy naukowcy badają drzewa tlenowe i ich uprawę w północno-wschodniej części Polski. Oxytree mogą rosnąć w zasadzie wszędzie, a pochłaniają 10 razy więcej CO2 w ciągu roku z jednego hektara niż inne popularne gatunki drzew!

Drzewa tlenowe – oxytree – pochodzą z Hiszpanii. Są lekkie i wytrzymałe. Rosną wszędzie – nawet na ugorach i nieużytkach.

Polskie doświadczenie pokazują, że świetnie radzą sobie w naszych dość chłodnych warunkach klimatycznych i dobrze przystosowują się do skrajnych temperatur – od -25°C do +45°C.

Więcej informacji o oxytree w miesięczniku “Zieleń Miejska” 11/2017.

KUP TERAZ

To odmiana nieinwazyjna, rozmnaża się jedynie w laboratorium, więc nie zagraża rodzimym gatunkom roślin. Ważny jest palowy system korzeniowy, który osiąga 9 m głębokości i w ten sposób pobiera składniki odżywcze, nie przeszkadzając innym roślinom zaopatrującym się w elementy pokarmowe w górnych partiach gleby.

Z pozostawionego pnia drzewo odrasta ponownie, co pozwala na kolejne ścięcie po czterech latach. Odpowiednio prowadzone drzewa tlenowe nie mają sęków i są bezżywiczne.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży założyła w maju 2016 r. szkółkę sadzonek drzew szybkorosnących, które zostały dostarczone przez wrocławską firmę Oxytree Solutions Poland. Firma ta sprzedała w ubiegłym roku ponad 160 tys. sadzonek, dzięki czemu w Polsce powstało 70 nowych plantacji drzew tlenowych o łącznej powierzchni ok. 300 ha, z czego najwięcej, bo ok. 100 ha, pojawiło się na terenie północnego Mazowsza i Podlasia, czyli na wątpliwych pod względem jakości gleby oraz korzystności klimatu terenach.

Teren doświadczenia został ogrodzony siatką w celu zabezpieczenia przed dziką zwierzyną. Celem było zbadanie cech biometrycznych oraz przezimowania w warunkach klimatu północno-wschodniej Polski. Naukowców zainteresowały również inne parametry badanych drzew, m.in. ciepło spalania oraz analiza chemiczna ogromnych liści.

Doktor Janusz Lisowski z WSA, obserwując cztery plantacje o powierzchni ok. 2,5 ha uznał, że badane drzewo tlenowe ma imponujące przyrosty. Średni wzrost w okresie od maja do września wynosił 162 cm. Rekordzista uzyskał wzrost 275 cm przy średnicy pnia 65 mm na wysokości 20 cm od powierzchni ziemi.

Oxytree wyróżniają się ogromnymi liśćmi, które wytwarzają ok. 10 razy więcej tlenu niż rodzime gatunki drzew liściastych. Na przykład dąb szypułkowy pochłania 9,1 ton CO2 w ciągu roku z jednego hektara, buk – 11,6 ton, a oxytree – aż 111 ton CO2! To olbrzymi „tlenowy zastrzyk” dla naszego środowiska. Liście mogą być także wykorzystane na cele paszowe po uprzednim zakonserwowaniu. Zawierają one mnóstwo makroelementów: azot, fosfor, potas, magnez, wapń, a także mikroelementów: żelazo, mangan, cynk i bor.

Drewno z oxytree pozyskiwane dla przemysłu jest bardzo lekkie i wytrzymałe. Buduje się z niego jachty, deski surfingowe i snowboardowe. Po obróbce w tartaku nie przyjmuje ono wody. Po ścięciu schnie w ciągu sześciu miesięcy na wolnym powietrzu lub w zaledwie 24 godziny w suszarni. Po tym czasie ma wilgotność w granicach 20-22%, a więc nadaje się do spalania. Wartość kaloryczna oxytree pozwala je zaklasyfikować do roślin energetycznych.

Rezultaty badań nad drzewami tlenowymi zaskakują wielu naukowców. Rozpoczął się drugi rok polskich obserwacji, a o konkretnych wynikach będzie można mówić mniej więcej po trzech latach prowadzenia doświadczeń.

Czytaj więcej

5 Komentarze

  1. Są wątpliwości co do uprawy tego drzewa w Polsce a to dlatego że ludzie nie mają pojęcia co uprawiają. Dane dotyczą tylko jednego klona , a mianowicie Oxytree (Paulownia Clon in Vitro 112). Wytrzymuje nasze zimy (do -25 st). Nadaje się tylko do zach. Polski i pasa województw centralnych (Wielkopolska, Łódzkie , zach. Mazowieckie). Tymczasem piszą ludzie z Podkarpacia i Małopolski i narzekają że im wymarzło, do tego uprawiają klon 9501 albo jeszcze wrażliwsze. Oczywiście nie można się dziwić . To jest nowość i dopiero czas pokaże co z tego będzie. Co do bezpieczeństwa to Paulownia Clon in Vitro 112 nie wytwarza płodnych nasion ani odrostów korzeniowych, tylko odrosty pienne po ścięciu głownego pnia.

  2. Czy to jest artykuł sponsorowany? Jest bardzo jednostronny. Nie ma ani zdania o wątpliwościach. wiele osób twierdzi, że drzewa przemarzają, że są groźne, bo inwazyjne. W artykule nie ma odniesienia do tych częstych! opinii. Jak dla mnie, to ten tekst aż śmierdzi płatną promocją.

  3. Poproszę o źródło tych sensacji dotyczących tempa pochłaniania CO2. Tylko niech to nie będą materiały promocyjne firmy Oxytree. A tak poza tym, to zdumiewa mnie bezrefleksyjna naiwność i głupota zarówno pierwszych plantatorów, jak i brak rzetelności dziennikarskiej autora tekstu. W każdym podręczniku dendrologii można przeczytać, że paulownia puszysta to drzewo wrażliwe na mróz, a oxytree to mieszaniec dwu jeszcze bardziej ciepłolubnych gatunków, w tym jednego niemal subtropikalnego. Jak widać afera Amber Gold to naszym rodakom za mało.

Skomentuj