Kilkanaście użytkowych lokali, kilkadziesiąt mieszkań, biura i hostel, a wszystko z zielonymi i ekologiczno-oszczędnościowymi rozwiązaniami. Tak ma się zmienić obiekt przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi.

Łódzka Spółka Infrastrukturalna zmodernizuje monumentalny dom robotniczy przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi. Przetarg na wykonawcę remontu ma zostać ogłoszony już we wrześniu br., a prace powinny ruszyć w 2023 r.

Jest dokumentacja i pozwolenia

Spółka posiada gotową dokumentację inwestycji, łącznie z aktualnym pozwoleniem na budowę. W związku z tym remont będzie mógł się rozpocząć, gdy tylko uda się wyłonić wykonawcę.

– Podpisaliśmy już umowę na wykonanie nowych kosztorysów inwestorskich, bo ostatnie są sprzed 1,5 roku i są już nieaktualne. Chcemy poznać aktualne koszty remontu, żeby zdecydować, na jaki zakres możemy się zdecydować. Wiadomo, że ceny materiałów budowlanych drastycznie ostatnio wzrosły – wyjaśnia Mariusz Łysio, Dyrektor ds. strategii i rozwoju w ŁSI.

Usługi, restauracje, hostel i mieszkania

Obiekt przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi, po gruntownej odnowie, na parterze zyska 14 lokali użytkowych (w tym cztery dla gastronomii). Docelowo mają one być wynajęte łódzkim przedsiębiorcom i restauratorom.
Kolejny planowany zasób obiektu, to 58 mieszkań i obsługiwany przez aplikację mobilną hostel z 41 pokojami na wynajem.
Natomiast na powierzchnie biurowe zarezerwowano trzy kondygnacje budynku od strony ul. Ogrodowej. W tej części obiektu, jeśli będzie takie zapotrzebowanie, powstaną też tzw. elastyczne biura serwisowane.

Recykling i zielone rozwiązania

Przy rewitalizacji dawnej robotniczej famuły należącej niegdyś do znanego łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego, ŁSI kładzie duży nacisk na ekologię obiektu. Poza bogatą roślinnością, która pojawi się między budynkami i na nich (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy), Ogrodowa 24 zyskać ma też wydajną instalację fotowoltaiczną zapewniającą zasilanie obiektu, instalację do odzysku wody ściekowej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania z rekuperacją (tj. odzyskiem energii cieplnej z wentylacji), i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach.

Dodajmy, że początkowo Łódzka Spółka Infrastrukturalna szukała partnera do realizacji tej inwestycji. Remont miał być prowadzony w formule partnerstwa prywatno-publicznego. Jednak negocjacje z zainteresowanymi podmiotami nie przyniosły zadowalających rezultatów. Ostatecznie podjęto więc decyzję o samodzielnym finansowaniu tej inwestycji przez ŁSI.

 

Czytaj więcej

Skomentuj