1 / 3

191 nowych drzew pojawi się do końca roku na terenie Gdańska – posadzone zostaną przede wszystkim w pasach drogowych. Na rondach, skwerach i zieleńcach przybędzie też blisko 14 tys. krzewów i bylin. Te wieloletnie, odporne na warunki atmosferyczne, rośliny będą w kolejnych sezonach praktycznie bezobsługowe.

Od listopada na terenie Gdańska trwają nasadzenia drzew, krzewów i bylin. W pasach drogowych, na rondach i zieleńcach posadzonych zostanie łącznie 191 drzew, 8,7 tys. krzewów oraz 5,3 tyś bylin.

Drzewa i rośliny w 11 dzielnicach

Nowe drzewa w Gdańsku posadzone zostaną przede wszystkim w pasach drogowych. Wśród nich najwięcej, bo 107 sztuk, to lipa drobnolistna. Posadzonych zostanie również 45 klonów, 17 jabłoni ozdobnych, 7 wiśni, 6 jarzębów pospolitych i 5 akacji. Oprócz nich znajdą się dwa egzemplarze kasztanowca czerwonego i robinii „Małgorzaty”.

Najwięcej drzew posadzonych zostanie w Oliwie. W sześciu lokalizacjach przy ul. Grunwaldzkiej, Polanki, Czyżewskiego, Grottgera, Bitwy Oliwskiej oraz Opata Jacka Rybińskiego pojawi się 79 egzemplarzy różnych gatunków. Nowe drzewa posadzone zostaną również w dzielnicach: Przymorze Małe (14), Przymorze Wielkie (5), Jasień (40), Osowa (46), Wrzeszcz Górny (4) i Śródmieście (3).

W ramach prac, wyłoniony w przetargu wykonawca nie tylko dokona nasadzeń drzew we wskazanych lokalizacjach, ale także ustabilizuje je za pomocą palików.

Krzewy i byliny

Krzewy raz posadzone mogą rosnąć wiele lat w tym samym miejscu, z reguły nie ma z nimi kłopotów, a ich pielęgnacja zajmuje niewiele czasu w ciągu roku. Z kolei byliny to niezwykle obfitująca w gatunki grupa roślin. Mają jedną cechę wspólną, która odróżnia je od krzewów czy drzew – zimą znikają z powierzchni ziemi. Odradzają się gdy przychodzi wiosna – często jeszcze piękniejsze, bujniejsze i obficiej kwitnące.

Na terenie Gdańska przybędzie blisko 14 tys. tych wieloletnich, odpornych na warunki atmosferyczne roślin. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie będą w przyszłych sezonach wymagały kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych.

Krzewy i byliny pojawią się na rondach, zieleńcach i pasach drogowych. Najwięcej z nich posadzonych zostanie w dzielnicy Jasień na rondzie im. Jacka Kuronia położonym u zbiegu ulic Źródlanej, Kartuskiej i Brzoskwiniowej.

Wśród 1850 sztuk znajdą się: róże marathon, tawułki japońskie czy pęchrznice kalinolistne. Nowe byliny i krzewy znalazły się również w dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe, a dokładniej na rondzie Raoula Wallenberga przy zbiegu ulic Wielkopolskiej, Ofiar Grudnia 70 i Łuczniczej. To miejsce wiosną przyozdobi łącznie 1550 sztuk tawuła japońskiego, śmiałka darniowego oraz szałwii. Na tym jednak nie koniec, bowiem dzięki współpracy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z Radami Dzielnic rośliny pojawią się we Wrzeszczu Górnym, Strzyży, Aniołkach, Przymorzu Wielkim, Matarni, Oliwie oraz Kokoszkach.

Łączny kosz nasadzeń wynosi prawie 653 tys. zł. Rady Dzielnic przeznaczyły na ten cel niemal 494 tys. zł.

Czytaj więcej

Skomentuj