Około 14 tys. mieszkań w Dąbrowie Górniczej będzie w środę i czwartek pozbawionych ciepła. W tym czasie ciepłownicy uszczelnią główny rurociąg magistralny, gdzie w ostatnich dniach wykryto uszkodzenie. By złagodzić uciążliwości wynikające z przerwy w dostawach, z naprawą czekano na ocieplenie.

“Awaria powstała kilka dni temu, jednak z myślą o mieszkańcach celowo przesunęliśmy termin jej usunięcia na dni, kiedy prognozy pogody zapowiadają dodatnie temperatury zewnętrzne. Nasze służby tak przygotowały harmonogram prac naprawczych, żeby przerwa w dostawach ciepła i związane z tym uciążliwości były jak najkrótsze” – zapewnia rzeczniczka spółki Tauron Ciepło Małgorzata Kuś.

Mieszkańcy i zarządcy budynków zostali już poinformowali o planowanej przerwie w dostawach ciepła. Dotyczy ona ok. 14 tys. mieszkań w dzielnicach i osiedlach Dąbrowy Górniczej: Łęknice, Morcinka, Stary Gołonóg, Korczaka oraz części centrum miasta.

Maksymalne wygrzanie sieci

“Dzień wcześniej, zapobiegawczo zastosowaliśmy metodę maksymalnego wygrzania sieci ciepłowniczej. W efekcie – dzięki wykorzystaniu tzw. bezwładności cieplnej budynków – po opróżnieniu sieci ciepło dłużej pozostanie w domach” – wyjaśniła rzeczniczka spółki ciepłowniczej.

Brygady naprawcze będą pracowały zmianowo, w trybie ciągłym. Do prac związanych z usuwaniem awarii oddelegowano specjalistów i spawaczy służb serwisowo-technicznych Taurona Ciepło.

Konieczne użycie ciężkiego sprzętu

Specjaliści oceniają, iż możliwie szybkie usunięcie awarii jest konieczne, zarówno ze względów technologicznych, jak i operacyjnych, związanych z zabezpieczeniem dostaw ciepła do odbiorców. Nieszczelność wykryta na głównym rurociągu magistralnym w mieście jest poważna – wymaga użycia zarówno ciężkiego, jak i specjalistycznego sprzętu.

Tauron Ciepło jest największym dostawcą ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej i jedną z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Firma ma ok. tysiąc km sieci ciepłowniczych, dostarczając ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 800 tys. mieszkańców regionu. Tauron Ciepło obsługuje łącznie prawie 4 tys. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, ogrzewając w sezonie blisko 9 tys. budynków w aglomeracji.

Czytaj więcej

Skomentuj