Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Czy te chusteczki są biodegradowalne? Eksperyment Wodociągów Kościańskich

Czy te chusteczki są biodegradowalne? Eksperyment Wodociągów Kościańskich
ko
15.01.2019, o godz. 12:33
czas czytania: około 2 minut
1

W laboratorium Wodociągów Kościańskich od kilku dni prowadzony jest eksperyment, którego celem jest sprawdzenie rozpuszczalności środków higienicznych w próbkach ścieków komunalnych. Na razie najgorzej wypadają chusteczki nawilżane dla dzieci i antybakteryjne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Próbki ścieków pobrano z oczyszczalni ścieków w Kościanie. Do sześciu butelek laboratoryjnych odmierzono dokładnie po 600 ml ścieków komunalnych pobranych w dniu wykonania oznaczenia.

– Dodano do każdej z butelek po 30 cm środków higienicznych i umieszczono tak przygotowane próbki w homogenizatorze laboratoryjnym typ MPW-324 – poinformowała nas Izabela Mruk, szefowa laboratorium Wodociągów Kościańskich.

Celem umieszczenia próbek w urządzeniu było rozdrobnienie cząstek zawartych w ściekach wraz ze środkami higienicznymi. Rozdrabnianie każdej z próbek trwało dokładnie 5 minut.

Papier, ręczniki i chusteczki do nosa

Po zhomogenizowaniu próbek i upływie trzech dni od ich przygotowania, zaobserwowano, iż w próbkach, w których znajdowały się papier toaletowy (szary i biały) na dnie butelek laboratoryjnych pojawiły się szara i biała zawiesina w ilości 100 ml i ciecz nadosadowa w postaci ścieku.

Podobnie było z chusteczkami higienicznymi (zawiesina w ilości 300 ml i ściek) i ręcznikami kuchennymi (350 ml zawiesiny i ściek), jednak te środki higieniczne są zdecydowanie mocniejsze od papieru toaletowego i nie rozrywają się pod wpływem nacisku ścieków.

Chusteczki teoretycznie biodegradowalne…

Jednak w przypadku chusteczek nawilżanych dla dzieci i antybakteryjnych w górnej części butelek laboratoryjnych pojawiły rozdrobnione chusteczki i znikoma ilość zawiesin na dnie. Ponadto chusteczki te poowijały się na ostrzach homogenizatora w momencie rozdrabniania. Chusteczki nawilżane wykonane są bowiem ze specjalnych tkanin, które nie rozpuszczają się w ściekach, przez co zatykają rury blokując przepływ ścieków.

Laboratorium nie zakończyło jeszcze eksperymentu. – Próbkom będziemy się przyglądać jeszcze przez ok. dwa tygodnie – powiedziała Izabela Mruk.

Pojawiające się w ściekach komunalnych produkty higieniczne tworzą często nierozpuszczalne osady. Bywa, że nie mamy świadomości, że poprzez wrzucanie drobnych produktów higienicznych małych, lekkich rzeczy możemy zablokować nie tylko swoją toaletę, ale i przyczynić się do poważnych awarii kanalizacji.

Nawilżane chusteczki niszczą urządzenia kanalizacyjne

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


zbyszek

Komentarz #15528 dodany 2019-01-15 17:01:35

Brawo Kościan widać was

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024