Odznaczenie wojskowe z 1888 r., monety sprzed ponad 100 lat i całe zestawy sztućców – to skarby, jakie można oglądać w Muzeum Wodociągów w Lesznie. Wyłowiono je podczas czyszczenia odcinka w obrębie zaledwie dwóch studzienek. 

Leszczyńscy wodociągowcy nie spodziewali się takich “zbiorów”. Jesienią 2016 r., podczas czyszczenia odcinka kanalizacji pomiędzy dwiema studzienkami, cenne pamiątki wyciągali łopatami.

Wśród rzeczy zapychających instalację przy ul. Lipowej w Lesznie były pociski, ok. 100 łusek po nabojach, monety (nawet z 1911 r.), guziki od wojskowych mundurów, elementy biżuterii i mnóstwo sztućców. Łuski i pociski (dwa zostały zdetonowane przez saperów z Głogowa) trafiły tam zapewne z pobliskich terenów wojskowych, a sztućce – prawdopodobnie przez nieuwagę pomywaczek.

Wszystkie te rekwizyty można oglądać w Muzeum Wodociągów, które udostępniane jest zwiedzającym np. podczas nocy muzeów. Można je też zwiedzać wirtualnie – poprzez stronę leszczyńskich wodociągów. Oprócz skarbów z ul. Lipowej, jest tam też m.in. fragment drewnianego rurociągu z XIX wieku wydobyty przy ulicy Chrobrego.

Leszno było w czołówce wielkopolskich miast, które zyskiwały nowoczesną sieć wodociągową. Zbudowano ją w latach 1899-1900. Nieco później, bo w latach 1913-14 powstała sieć kanalizacyjna.

Wrzucanie odpadów do kanalizacji to jednak problem nadal aktualny. Oprócz zabytkowych przedmiotów pracownikom MPWiK zdarza się znaleźć w kanalizacji te całkiem współczesne – np. części samochodowe czy elementy bielizny. Dlatego leszczyńscy wodociągowcy prowadzą kampanię edukacyjną “Śmieć zatyka sieć”.

Banner konferencja Suszenie osadów sciekowych 750 x 300

Czytaj więcej

Skomentuj