24 czerwca w Słupskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, podczas konferencji zorganizowanej przez spółkę Wodociągi Słupsk, podpisana została umowa między prezesami Wodociągów Słupskich i Parku Wodnego Trzy Fale o wykorzystaniu ciepła odpadowego.

Ciepło z oczyszczalni ścieków, które Wodociągi Słupsk produkują z odpadów, płynie rurą ciepłowniczą do aquaparku. To podsumowanie inwestycji zrealizowanych w latach 2014-2022 w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Jednym z innowacyjnych i proekologicznych pomysłów było właśnie wykorzystanie energii cieplnej, która powstaje w oczyszczalni ścieków w Słupsku.

– Dzisiaj, podczas drugiego dnia konferencji, tematem są wyzwania energetyczne dla samorządów. Wszyscy widzimy co się dzieje na świecie i jakie są problemy z energią, jej dostępnością. Chcemy porozmawiać i stworzyć projekt, który będzie szansą na samowystarczalność energetyczną, by zmniejszyć cenę i zazielenić trochę tę energię. Jest w Słupsku przestrzeń by zacząć w tym kierunku współpracę. Ale też prezentujemy, to co już nam się udało stworzyć w ostatnim czasie. Przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego zrealizowaliśmy budowę ciepłociągu do Trzech Fal – mówi Andrzej Wójtowicz, prezes słupskich Wodociągów.

Pierwszy w Polsce

To innowacyjny projekt i w takim kształcie pierwszy w kraju. To faktyczne przetarcie szlaków, również biznesowych i prawnych, do przesyłania energii przy wykorzystaniu potencjalnych jej źródeł, w tym wypadku odpadów. Śłupska oczyszczalnia ma największy w Europie potencjał jeśli chodzi o kompostowanie odpadów. Od lat Wodociągi Słupsk próbują wykorzystać potencjał energii cieplnej, która tu powstaje. Tak narodził się projekt, by połączyć oczyszczalnię z parkiem wodnym rurą ciepłowniczą.

– Szukaliśmy rozwiązań, które poprawiają efektywność energetyczną. Ten projekt zupełnie nie pasuje do tego czym się na co dzień zajmujemy, z wodą nie ma nic wspólnego. Ale znaleźliśmy rozwiązanie na zasadzie synergii tego, co u nas powstaje – mówi Andrzej Mielczarek, kierownik działu inwestycji w Wodociągach Słupsk.

Olbrzymie oszczędności

Realizacja inwestycji kosztowała ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 4 miliony stanowiło dofinasowanie z urzędu marszałkowskiego. Za tę kwotę powstały urządzenia i rurociąg do Trzech Fal. Wykonano również przewiert pod rzeką Słupią o długości pomad 360 m. Ciepło z oczyszczalni ścieków przyniesie Trzem Falom ok. 250 tys. zł oszczędności w skali roku. Wodociągi Słupsk unikną wydatków na odpady rzędu 300 tys. zł rocznie, a docelowo cały projekt pozwoli na około milion zł oszczędności w miejskich spółkach.

– Chcemy korzystać z zielonej energii w zielonym mieście. To co robią wodociągi w projekcie tzw. klastra bioenergetycznego z właścicielami wiatraków i farm fotowoltaicznych to jest nasza przyszłość. Chcemy by z czasem nasze miasto uniezależniało się od wielkich graczy na rynku energetycznym. To jest przyszłość, w której słupszczanie będą korzystali z zielonej energii, która tu powstanie – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.

źródło: Głos Pomorza

Czytaj więcej

Skomentuj