Osiem tysięcy parafii w całej Polsce rozpoczyna kampanię pt. „Bóg daje życie – smog je odbiera”. Kampanię wspiera Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska oraz redakcja „Gościa Niedzielnego”. Stanowi ona część programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska pn. „Zielone parafie” objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Celem programu „Zielone parafie” jest włączenie wiernych we wdrażanie zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej przyjazne dla środowiska.

Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, skierowanej do wszystkich ludzi dobrej woli.

– Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, świadomość na temat problemu zanieczyszczenia powietrza i przepisów nałożonych na samorządy i mieszkańców jest ciągle bardzo niska. Ciągle widzimy potrzebę prowadzenia kampanii informacyjnych, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się np. jak skorzystać z rządowego Programu Czyste Powietrze, wymienić stary kocioł i zacząć żyć bardziej komfortowo – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak podkreśla, wciąż bardzo duża liczba osób nie wie, że pozbywając się z domu starego kotła, pozbywa się problemu, a zyskuje wolny czas, komfort, zdrowie i pieniądze.

Finał akcji odbędzie się w niedzielę 21 marca. Do ośmiu tysięcy parafii w całej Polsce, wraz ze specjalnym numerem czasopisma „Gość Niedzielny”, trafią materiały informujące o problemie zanieczyszczenia powietrza. Na łamach czasopisma będzie można też zapoznać się z informacjami o możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła.

Czytaj więcej

Skomentuj