Program „Łapmy wodę” inaugurują bielscy ekolodzy z fundacji Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz podał, że chcą w najbliższym tygodniu zwrócić uwagę na wzrastający problem braku wody. Będziemy promować postawy, które pomogą w ratowaniu Ziemi – powiedział.

Prezes Owczarz przypomniał, że Polska jest jednym z najmniej zasobnych w wodę krajów Europy. „Są one 2,7 razy mniejsze niż średnia państw UE. Już dziś musimy działać i propagować proekologiczne rozwiązania, które pozwolą na poprawę tego stanu. Aby słowa przekuć w czyny, zapraszamy do udziału w akcji +Łapmy wodę+, podczas której przez cały tydzień w galerii Sfera będziemy zachęcali do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczowej oraz tworzenia ogrodów deszczowych” – powiedział.

Zaangażują społeczność lokalną

Akcja rozpoczyna się 27 lipca i potrwa do końca miesiąca. Plac Bolka i Lolka przy galerii Sfera w Bielsku-Białej zamieni się w zieloną przestrzeń do wspólnego sadzenia roślin do ogrodów deszczowych. „Chętni będą mieli możliwość przesadzenia ich do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi, którą następnie zabiorą do domu. Wśród tych roślin znajdą się m.in. tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna i niezapominajka błotna” – powiedział Wojciech Owczarz.

Jak dodał, dzieci – podopieczni świetlic środowiskowych – wezmą udział w warsztatach, które pozwolą zapoznać się z problemem braku wody i znaleźć na niego realne rozwiązanie. Przed galerią Sfera zobaczyć będzie można wystawę edukacyjną, przybliżającą problem zmian klimatu. „Można będzie poznać sposoby na oszczędzanie wody i gromadzenie deszczówki” – wskazał.

Akcja „Łapmy wodę” organizowana jest w ramach realizowanego przez Arkę całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Zielona Ręka”. W różnych wydarzeniach pod jego auspicjami uczestniczy prawie 600 tys. osób.

Fundacja ekologiczna Arka w działalności skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej w dziedzinie gospodarki odpadami i dbałości o klimat. Istnieje od 2005 r.

Czytaj więcej

Skomentuj