Ponad 200-letni okaz bzu czarnego z Rzeszowa zwyciężył w 9. edycji plebiscytu na Drzewo Roku. W przyszłym roku roślina będzie polskim reprezentantem w międzynarodowym konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samym sercu Rzeszowa. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą (pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej). Prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich.

Niepozorne drzewo

Niezwykła urodą bzu zachwyca szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

– Wiadomość o zwycięstwie drzewa bzu czarnego sprawiła mi ogromną radość  i wycisnęła łzy szczęścia. Wszystkie drzewa w konkursie są piękne i wyjątkowe, ale wygrywa to które zbierze wokół siebie najwięcej ludzi mówi Halina Sikora, która zgłosiła drzewo do konkursu. – Udało się to skromnemu drzewku bzu czarnego, które jest jednak wyjątkowe i niezwykłe bo niespotykane w takiej formie i rozmiarze. Jego wyjątkowość zauważył poeta, który napisał: “Choć jestem tylko drzewem na którym biały kwiat świeci, jestem też pomnikiem, świadectwem stuleci, świętą magią Słowian i wiarą w powodzenie” – dodaje.

Zacięta rywalizacja

Rywalizacja w odbywającym się przez cały czerwiec konkursie Drzewo Roku trwała do ostatniej chwili. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął bez czarny z Rzeszowa, uzyskując 2315 głosów internautów. Drugie miejsce zajęła Lipa Anna w Kliniskach Wielkich w gminie Goleniów w woj. zachodniopomorskim z 1905 głosami. Trzeci na podium stanął Dąb Wolności w Głownie w woj. łódzkim, zdobywając 1400 głosów internautów.

– Niezwykłą wartością tegorocznego zwycięzcy jest to, że krzew, który przyjął formę drzewa, został zgłoszony nie przez instytucję, a osobę prywatną. To dobry znak na przyszłość. Świadomi znaczenia przyrody i drzew obywatele stanowią tą grupę, która może wspomagać ochronę drzew i krajobrazu naszych miast i terenów wiejskich – komentuje wynik Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Statuetka Drzewo Roku 2019 trafi do mieszkanki Rzeszowa Pani Haliny Sikory, która zgłosiła drzewo do konkursu, a także do włodarzy Miasta Rzeszowa, na którego terenie rośnie bez czarny. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2019 r. w Warszawie.

9.  edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 50 zgłoszeń drzew z całej Polski. Na 16. finałowych drzew podczas głosowania internauci oddali ponad 13 tysięcy ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 tys. odsłon.

Dokładna liczba głosów zdobytych przez drzewa biorące udział w głosowaniu:

 1. Bez czarny  w Rzeszowie (woj. podkarpackie) – 2315 głosów
 2. Dąb Konrad  w Leszczynach (gmina Czerwionka – Leszczyny, woj. śląskie) – 177 głosów
 3. Dąb Jagiellon w Rzepniku ( gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie) – 796 głosów
 4. Dąb Maciej w Adamowie-Wsi (gmina Radziejowice, woj. mazowieckie) – 257 głosów
 5. Dąb Nestor we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) – 1147 głosów
 6. Dąb-kapliczka Pustelnik w Bełwinie (gmina Przemyśl, woj. podkarpackie) – 378 głosów
 7. Dąb Wieleński w Wieleniu (woj. wielkopolskie) – 825 głosów
 8. Grab Jankowicki w Jankowicach (gmina Kuźnia Raciborska, woj. śląskie) – 321 głosów
 9. Grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna, woj. zachodniopomorskie) – 487 głosów
 10. Krzywa Sosna Szubienica w Oszczeklinie (gmina Koźminek, woj. wielkopolskie) – 1225 głosów
 11. Lipa Anna w Kliniskach Wielkich (gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie) – 1905 głosów
 12. Śmiałowicka morwa (Śmiałowice, gmina Marcinowiec, woj. dolnośląskie) – 233 głosy
 13. Nasze Drzewo w Lubomierzu (gmina Lubomierz, woj. dolnośląskie) – 252 głosy
 14. Sosna w Celestynach ( gmina Malanów, woj. wielkopolskie) – 321 głosów
 15. Dąb Wolności w Głownie (gmina Głowno, woj. łódzkie) – 1400 głosów
 16. Matczyna Lipa w Jelczu-Laskowicach (gmina Jelcz-Laskowice, woj. dolnośląskie) – 1004 głosy

Czytaj więcej

Skomentuj