Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

MSZ: Będzie wsparcie dla biznesu w eksporcie zielonych technologii [WIDEO]

MSZ: Będzie wsparcie dla biznesu w eksporcie zielonych technologii [WIDEO]
Dominik Szymański
16.10.2017, o godz. 20:16
czas czytania: około 3 minut
0

ENVICON 2017. 100 mld dolarów będzie wynosił w 2020 roku budżet Green Climate Fund. Polskie przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z niego przy transferze swoich produktów, usług i technologii do krajów rozwijających się. Na kongresie Envicon Environment rozmawiano o współpracy biznesu i administracji w eksporcie zielonych technologii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Wojciech Ponikiewski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych podsumował podczas Enviconu ostatnie 30 lat, podczas których Polska stara się dostosować do światowych trendów w ograniczeniach emisji gazów cieplarnianych.

O ile początkowa redukcja zanieczyszczeń o ponad 30 proc. przyszła naszemu krajowi w dość łatwy sposób, tak obecne wyzwania, które stoją przed rządem, należą do o wiele trudniejszych w realizacji.

– Aby Polska była w stanie dostosować się do ogólnoświatowych trendów w redukcji gazów cieplarnianych, potrzebna jest zmiana myślenia o gospodarce. Musimy w tej chwili myśleć o nowych, zielonych technologiach, wspierać je i dążyć do ich eksportu na cały świat – mówił Wojciech Ponikiewski.

– Podobnie jak wiele innych krajów powinniśmy wychodzić przed szereg i wdrażać takie rozwiązania, które nie są obligatoryjne, ale są korzystne dla naszego rozwoju – sugerował przedstawiciel MSZ.

Cztery ministerstwa jednym głosem

Podczas Enviconu spotkali się w jednej sali przedstawiciele aż czterech różnych ministerstw: spraw zagranicznych, energii, środowiska oraz rozwoju. Ich przedstawiciele podkreślali, że polskim przedsiębiorcom potrzebna jest pomoc przede wszystkim w sferze nowoczesnego, międzynarodowego marketingu i promocji.

Zaagnażowanie ministerstw w takie działania to element budowania wizerunku Polski w świecie jako kraju wysokich technologii. Nasze pomysły powinny służyć krajom rozwijającym się i uboższym. Jednym z pomocnych narzędzi ma być Katalog Zielonych Technologii, wydany przez MSZ, w którym prezentowane są zagranicznym inwestorom polskie firmy i rodzime technologie.

Dostęp do pieniędzy na zagraniczne inwestycje zagwarantować mają BGK i KUKE. Trwają w tej sprawie rozmowy. Szansą na rozwój, aczkolwiek trudną w realizacji, może być także udział polskich przedsiębiorstw w budżetach międzynarodowych, np. Green Climate Fund, którego wysokość w 2020 roku osiągnąć ma 100 mld dolarów. Polska póki co przekazała do funduszu 100 tys. dolarów, choć nasz wkład ma się zwiększyć do 8 mln.

Pieniądze z funduszu mogą trafić do polskich firm, o ile te stworzą technologie lub produkty, które zainteresują kraje rozwijające się, będące uczestnikami projektu. Polski MSZ prowadzi rozmowy o silniejszym udziale naszego kraju w działaniach tego funduszu. Deklaruje także pomoc rodzimym przedsiębiorcom w poszukiwaniu kontrahentów.

– Najważniejszą sprawą w obecnej chwili jest zmiana mentalności polskiego biznesu. Musi  on przestać się bać ryzyka. Powinien śmielej wkraczać na zachodnie rynki. Musimy zacząć myśleć globalnie, jeśli chcemy być uczestnikiem globalnego rynku – mówił Szymon Kościerzyński z Ministerstwa Środowiska.

– Pożądanym rozwiązaniem jest sytuacja, w której państwo jest dla biznesu gwarantem w momencie, gdy ryzyko inwestycyjne okazuje się zbyt duże. Tak jest w  większości wysoko rozwiniętych krajów, gdzie państwo wspiera przedsiębiorcę, gdy nieudana zagraniczna inwestycja może bezpośrednio zagrażać jego własnej kondycji finansowej – stwierdził Łukasz Porażyński z Ministerstwa Rozwoju.

Przyszłość w klastrach

Szymon Kościerzyński omówił także stan programu Greenevo, czyli międzynarodowego akceleratora zielonych technologii oraz systemu ETV, służącego do weryfikacji technologii środowiskowych.

Z kolei Agnieszka Kozłowska-Korbicz z Ministerstwa Energii przedstawiła nowe formy wsparcia dla polskich innowacyjnych technologii energetycznych, czyli Clean Energy HUB. Sukcesy odnosi także Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, który gromadzi już niemal 100 polskich firm.

– Kooperacja przedsiębiorstw w ramach klastrów gospodarczych to przyszłość dla biznesu, ponieważ w dużej grupie o wiele łatwiej podejmować dyskusję z administracją – powiedziała Jolanta Okońska-Kubica z KGOiR.

Sesję zakończył panel dyskusyjny, w którym przedstawiciele czterech ministerstw oraz przedsiębiorcy mogli podyskutować o skutecznych sposobach na wzajemną komunikację.

W dyskusji, którą poprowadził redaktor naczelny portalu WysokieNapiecie.pl Rafał Zasuń, udział wzięli m.in.: Wojciech Ponikiewski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Szymon Kościerzyński z Ministerstwa Środowiska, Agnieszka Kozłowska-Korbicz z Ministerstwa Energii, Łukasz Porażyński z Ministerstwa Rozwoju, Jolanta Okońska-Kubica z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Bogdan Pilch z H. Cegielski Poznań oraz Piotr Matuszewski z firmy Abrys.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024