Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Aplikacja wyliczy, ile wody potrzebuje drzewo. Czy to pomoże w walce z suszą?

Aplikacja wyliczy, ile wody potrzebuje drzewo. Czy to pomoże w walce z suszą?
20.05.2020, o godz. 12:37
czas czytania: około 2 minut
0

Pracownicy zarządu zieleni miejskiej pielęgnujący zieleń zakładają przy wybranych drzewach w Krakowie specjalne worki nawadniające, które na bieżąco są uzupełniane określoną ilością wody. Wszystko w ramach pilotażowego projektu LIFE Urbangreen mającego przeciwdziałać zmianom klimatu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Projekt opiera się na wytycznych przygotowanych przez prof. Alessio Finiego z Uniwersytetu Mediolańskiego. Dojrzałe drzewa wspierane są 75 litrami wody, natomiast małe drzewka 40 litrami raz na dwa tygodnie.

W przyszłości ilość dostarczonej wody będzie obliczana indywidualnie dla każdego drzewa przez aplikację wdrażaną w trakcie projektu. Aplikacja będzie wyliczać odpowiednią ilość wody, aby łagodzić stres związany z suszą i zapobiegać chorobom. W celu ograniczenia ilości zużywanej wody, pracownicy ZZM nie będą dostarczać jej dokładnie tyle, ile drzewo potrzebuje, a jedynie tyle, ile jest niezbędne do przeżycia.

Sukcesywnie na obszarach pilotażowych w Krakowie przeprowadzane jest również tzw. Mulczowanie (koszenie połączone z rozdrabnianiem powierzchni gleby). Zrębki z drzew liściastych z dodatkiem kory sosny wysypywane są na wysokość ok 5 – 10 cm w obrębie 1 metra od drzewa. Przefermentowane zrębki nawożą, pomagają zatrzymać wilgoć oraz stanowią ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami korzeni.

Pracownicy ZZM w Krakowie zakładają przy wybranych drzewach specjalne worki nawadniające (fot. ZZM Kraków)

Efektem prac w ramach LIFE Urbangreen ma być powstanie innowacyjnej platformy technologicznej usprawniającej zarządzanie terenami zieleni w celu lepszej adaptacji do zmian klimatu. Jako miasta pilotażowe wybrano dwa miasta – Rimini we Włoszech i Kraków.

Dlaczego Kraków? W Krakowie zaobserwowano różne warunki klimatyczne w centrum i na peryferiach miasta. W mieście efekt miejskiej wyspy ciepła powoduje średnią różnicę temperatury powietrza około 1,2°C, która może sporadycznie osiągnąć 5 – 7°C, dodatkowo opady deszczu są częstsze w centrum niż na peryferiach. Kolejnym argumentem, który brano pod uwagę w przypadku Krakowa były nawalne opady deszczu.

Od początku 2000 r. silne ulewy powodowały powodzie w mieście, uszkodzenia dachów lub trakcji linii tramwajowych i straty w rolnictwie (błoto, niszczenie upraw), powodując szkody w wysokości wielu milionów euro. Ostatnim argumentem który zakwalifikował Kraków do programu LIFE Urbangreen była kondycja zdrowotna drzew. Miejskie warunki mikroklimatyczne powodują ciągłe wstrząsy dla roślin i zieleni: drzewa w takich warunkach stresu rosną wolniej, chorują i często umierają lub szybciej starzeją się i wymagają ciągłej oceny stabilności drzewa w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Wszystko to sprawiło, że Kraków stał się miastem pilotażowym dla projektu. O szczegółach związanych z wdrażaniem działań związanych z LIFE Urbangreen w Krakowie będzie można dowiedzieć się więcej podczas webinarium “Utrzymanie zieleni w czasie suszy” już 29 maja.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024