Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Akcja dokarmiania żubrów w Puszczy Knyszyńskiej

Akcja dokarmiania żubrów w Puszczy Knyszyńskiej
jwo
04.01.2016, o godz. 10:09
czas czytania: około 2 minut
0

62 tony karmy trafią tej zimy do paśników, z których korzystają żubry ze stada w Puszczy Knyszyńskiej (Podlaskie). Dzięki akcji żubry mają mniej niszczyć okoliczne oziminy, głównie rzepaku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Dokarmianie finansuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. To koszt ok. 50 tys. zł. RDOŚ prowadzi dokarmianie knyszyńskiego stada żubrów od kilku lat wspólnie z leśnikami i organizacją pozarządową. Żubry będą dokarmiane do wiosny.

Stado z Puszczy Knyszyńskiej liczy ok. 120 żubrów. W Puszczy Białowieskiej żyje ok. 500 żubrów, ale powodują one znacznie mniej szkód. Jak uzasadniają pracownicy RDOŚ, w okolicach Puszczy Białowieskiej nie ma tylu dużych upraw rzepaku co w okolicach Knyszyńskiej.

Rozpoczęcie dokarmiania żubrów było związane z coraz większymi szkodami wyrządzanymi przez nie w uprawach na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej oraz chęcią poprawy kondycji stada. Przez te kilka lat żubry przyzwyczaiły się do miejsc dokarmiania i przychodzą do nich bardzo często – powiedział PAP Grzegorz Piekarski z RDOŚ w Białymstoku. – Przysmakiem żubrów jest marchewka, którą potrafią wybrać nawet “zakopaną” w burakach – dodał.

Organizatorzy akcji podkreślają, że efekty dokarmiania są widoczne każdego roku. – Szkody powodowane przez żubry w uprawach utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie – podkreślił Piekarski. – Oczywiście zima zimie nie jest równa i są zimy bezśnieżne z niskimi temperaturami, w których szkody są większe. W takie zimy jak poprzednia lub tegoroczna, gdy długo nie ma śniegu, a temperatura powietrza waha się w okolicach 0 stopni, żubry wychodząc na pola, wyrządzają większe szkody, niż w zimy gdy szybko pojawia się gruba pokrywa śnieżna i uprawy są przez nią lepiej chronione – zaznaczył Piekarski.

Rocznie za uprawy zniszczone przez żubry białostocka RDOŚ wypłaca ok. 350-400 tys. zł tytułem odszkodowań, głównie w okolicach Puszczy Knyszyńskiej.

W południowo-zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej ma powstać nowe żyjące na wolności stado żubrów, by – jak podają leśnicy – rozszerzać zasięg występowania żubra. W ostatnim czasie z Białowieży do Puszczy Knyszyńskiej przewieziono do zamkniętej zagrody adaptacyjnej w nadleśnictwie Żednia cztery pierwsze żubry. To jeden z elementów projektu realizowanego przez warszawską Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego wspólnie z leśnikami. Wiosną żubry mają być wypuszczone z zagrody na wolność.

Jak powiedział PAP Jerzy Dackiewicz, nadleśniczy ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, do Puszczy Knyszyńskiej przewieziono żubrzyce odłowione ze stad żyjących na wolności w Puszczy Białowieskiej. W planach jest odłów jeszcze trzech żubrzyc i samca.

PAP – Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024