Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

60 proc. wzrostu rynku pomp ciepła w ciągu roku

60 proc. wzrostu rynku pomp ciepła w ciągu roku
PU
23.02.2022, o godz. 18:12
czas czytania: około 2 minut
0

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła poinformowała, że w 2021 r. sprzedano 93 tys. pomp ciepła. Odnotowano tym samym 60 proc. wzrostu całego rynku pomp oraz 80 proc. wzrostu sprzedaży pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania budynków w stosunku do roku 2020.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

W minionym roku największą popularnością cieszyły się pompy ciepła typu powietrze/woda (79 tys. sprzedanych sztuk, 88 proc. więcej niż w 2020 r.). Mniej spektakularny wzrost sprzedaży widoczny był w 2021 r. w segmencie gruntowych pomp ciepła. W porównaniu do 2020 r. sprzedano w tym czasie 7 proc. więcej pomp typu solanka/woda oraz 11 proc. więcej pomp typu powietrze/woda do ciepłej wody użytkowej.

2 mln szt. w Europie

W 2021 r. na terenie Unii Europejskiej sprzedano w sumie ponad 2 mln sztuk pomp. PORT PC, powołując się na informacje Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (European Heat Pump Association – EHPA), wskazała, że w ciągu najbliższych trzech lat udział pomp ciepła na rynku urządzeń grzewczych w UE może stanowić nawet ponad 50 proc.

Jak wygląda zainteresowanie pompami ciepła w Polsce w porównaniu do innych europejskich krajów? PORT PC poinformowała, że liczba sprzedanych pomp ciepła na cele centralnego ogrzewania w Polsce w 2021 r. była wyższa niż suma wszystkich sprzedanych rodzajów pomp w Wielkiej Brytanii w tym samym przedziale czasowym.

W ubiegłym roku udział sprzedaży powietrznych pomp ciepła w przeliczeniu na mieszkańca w Polsce był wyższy o około 30 proc. niż w Niemczech.

Powody popularności pomp

– Podobnie jak w 2020 r., głównym czynnikiem wpływającym na tak istotne wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda jest większa atrakcyjność rozwiązań oraz atrakcyjne koszty ogrzewania – wskazuje PORT PC.

Zdaniem stowarzyszenia niebagatelne znaczenie w tym zakresie mają finansowe wsparcie zakupu pomp ciepła w programie “Czyste Powietrze” i ulga termomodernizacyjna, ale również rosnące zaufanie do opisywanej technologii, zainteresowanie bezemisyjnymi systemami grzewczymi oraz wzrost świadomości ekologicznej. W kontekście europejskim rozwój rynku pomp ciepła wsparła wydana w 2021 r. mapa drogowa “Net Zero by 2050” Międzynarodowej Agencji Energetycznej (Internation Energy Agency – IEA).

W tym roku spodziewane są dalsze wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda, gruntowych pomp ciepła i stagnacja w przypadku pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania wody użytkowej. Wyzwaniem dla branży może być z kolei niedobór wykwalifikowanej kadry montującej pompy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024