Wraca dyskusja o systemie kaucyjnym. Jak wynika z ostatnich wypowiedzi szefa resortu, Ministerstwo Środowiska chciałoby jednak wprowadzenia systemu kaucyjnego za plastikowe butelki. Kiedy i w jakim zakresie? Nie do końca wiadomo.

10 groszy za każdą plastikową butelką wprowadzaną na rynek – tyle (mniej więcej) miałaby wynosić kaucja. Minister Henryk Kowalczyk podzielił się pomysłami resortu w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Już po nim, tym razem w wypowiedzi dla portalu Fakt24, rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka zaznaczył, że kwota 10 groszy nie powinna być traktowana jako konkretna zapowiedź, a raczej jako pewien przykład. Wprowadzenie systemu kaucyjnego ma być częścią programu zachęcającego producentów do wprowadzania na rynek opakowań łatwiejszych do zagospodarowania i recyklingu.

To z kolei związane jest z rozszerzoną odpowiedzialnością producentów opakowań, postulowaną m.in. przez przedstawicieli branży gospodarki odpadami.

Ani „tak”, ani „nie”

W lutym 2018 r. na stronach Ministerstwa Środowiska pojawił się komunikat, w którym wiceminister Sławomir Mazurek stwierdził, że systemy kaucyjne mogą być skutecznym sposobem w pozyskiwania surowców, ale, rozważając korzyści z ich wprowadzenia, pod uwagę należy brać także koszty ich funkcjonowania.

Wcześniej resort zlecił analizy, które wykazały, że implementacja i funkcjonowanie systemu kaucyjnego w perspektywie pięcioletniej mogłyby sięgnąć nawet 24 mld zł. – Analiza możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań pokazała, że planowane wysokie koszty jego wprowadzenia nie równoważą potencjalnych korzyści dla systemu gospodarki odpadami – zaznaczył Mazurek.

Rok później, podczas obrad Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, wiceminister Mazurek powiedział między innymi: – Minister Środowiska nigdy i w żaden sposób nie powiedział, że jest przeciwko systemowi kaucyjnemu. Chcę powiedzieć, że w ramach pilotażu analizujemy gospodarkę obiegu zamkniętego w gminach i chcemy, żeby taki system był – stwierdził.

Kiedy (i jak) kaucja za plastiki?

Skup plastikowych butelek czy automaty w sklepach wypłacające pieniądze za każdą butelkę? Ministerstwo Środowiska wskazuje na konkretne techniczne rozwiązania w tym zakresie, ale podaje przykłady automatów testowanych przez kilka polskich miast.

Specjaliści z branży gospodarki odpadami wskazują, że wprowadzenie systemu kaucyjnego może co prawda przynieść efekt ekologiczne, ale wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale również mocno rozbudowaną logistyką. W Niemczech funkcjonują na przykład specjalne sortownie zajmujące się tylko sortowaniem butelek pod kątem ich producentów, którzy muszą zapłacić za wprowadzane na rynek butelki.

Projekt ustawy o systemie kaucyjnym ma zostać przedstawiony na przełomie lipca i sierpnia. Jak przewiduje Ministerstwo Środowiska, prace legislacyjne mają ruszyć w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku, czyli w okolicach wyborów parlamentarnych. Może to oznaczać, że wiążące decyzje podejmie rząd i parlament nowej kadencji.

19 czerwca w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbędzie się, organizowana przez redakcję “Przeglądu Komunalnego”, debata i konferencja prasowa z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Jej tematem będzie zagospodarowanie plastiku.

Źródło: Fakt24

Czytaj więcej

Skomentuj